Afgańskie władze zamknęły dwie firmy ochroniarskie

IAR
13-10-2007, 15:40

Afgańskie władze zamknęły dwie spośród działających w kraju firm ochroniarskich. Wkrótce mają zamknąć kolejnych dziesięć. To efekt zamieszania wokół amerykańskiej firmy Blackwater w Iraku.

O zamknięciu poinformował szef afgańskiej policji kryminalnej. Według niego, w siedzibie jednej z firm znaleziono setkę nielegalnej broni, a pracownicy innych mają na koncie morderstwa i rabunki. W tym gronie są nie tylko Afgańczycy też ochroniarze z niektórych spośród 59 działających w Afganistanie firm międzynarodowych.

Afgańska policja kryminalna rozpoczęła szczegółowe kontrole po zamieszaniu wokół firmy Blackwater. W połowie września jej pracownicy zastrzelili w Bagdadzie 17 cywilów.

Zarówno w Iraku jak i Afganistanie zachodnie firmy są oskarżane o działanie ponad prawem. Nie podlegają one lokalnym władzom, a z armią USA czy Wielkiej Brytanii łączy je jedynie kontrakt.

Prywatne firmy, których pracownicy często są byłymi komandosami odciążają też największe armie od niektórych zadań. W Afganistanie firma Blackwater prowadzi własne linie lotnicze. Jej awionetkami podróżują nie tylko cywilni dyplomaci, ale także generałowie z wielu armii uczestniczących w afgańskiej operacji.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Afgańskie władze zamknęły dwie firmy ochroniarskie