Airbus zmienia projekt samolotów po batalii z Qatar Airways o 2 mln USD

skib/, Reuters
opublikowano: 20-01-2023, 17:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Airbus zdecydował się wprowadzić zmiany w projekcie odrzutowca pasażerskiego A350. To skutek trwającej wiele miesięcy batalii sądowej między firmą a liniami Qatar Airways, które pozwały producenta samolotów o 2 mln USD - przekazała agencja Reutersa.

Fot. WikimediaImages/Pixabay

Katarskie linie lotnicze zarzucały Airbusowi, że modele A350 są uszkodzone - farba, którą były pomalowane łuszczyła się, co odsłaniało korozję powierzchni piorunochronu. Zdaniem przewoźnika usterka była potencjalnie niebezpieczna.

Airbus w 2021 r. testował użycie miedzi perforowanej (PCF) w samolotach, którą zaprojektowano tak, by łatwiej zmywało się smugi po uderzeniach pioruna.

Technologię zastosowano w samolotach A350 używanych przez Qatar Airways, które jednak okazały się wadliwe. Linie lotnicze wniosły sprawę do londyńskiego sądu, domagając się odszkodowania w wysokości 2 mln USD.

Zarzucały Airbusowi, że uszkodzenia wynikały z wad projektowych. Francuski producent samolotów w odwecie argumentował, że modele są bezpieczne i innowacyjne.

Odrzutowce spełniają europejskie kryteria, ale Qatar Airways domaga się przeprowadzenia dalszych ekspertyz. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, w czerwcu ruszy proces.

A350 to średniej wielkości szerokokadłubowy samolot pasażerski konkurujący z Boeingiem 787 Dreamliner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane