Akcje greckie rekordowo popularne (WYKRES DNIA)

Mimo ryzyka fiaska negocjacji w sprawie pomocy dla Grecji, notowany w USA fundusz greckich akcji zanotował w marcu rekordowy napływ kapitału, wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg.

Notowania funduszu ETF akcji greckich (w USD, wykres górny) oraz napływy i odpływy netto do i z funduszu (w mln USD, wykres dolny)
Zobacz więcej

Notowania funduszu ETF akcji greckich (w USD, wykres górny) oraz napływy i odpływy netto do i z funduszu (w mln USD, wykres dolny) Bloomberg

W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks giełdy w Atenach Athex stracił 42,7 proc. wartości, a w styczniu znajdował się najniżej od dwóch i pół roku. W dół grecki rynek akcji ciągnie brak porozumienia w rozmowach dotyczących uruchomienia kolejnej transzy pomocy dla próbującej wyjść z kryzysu Grecji. Mimo to inwestorzy obstawiają, że greckie akcje twarde dno mają już za sobą. Notowany w USA fundusz typu ETF inwestujący w Helladzie zamknął napływem kapitału każdy tydzień od początku roku. Razem w pierwszym kwartale wpłaty przekroczyły umorzenia o 166 mln USD.

- Inwestorzy, którzy teraz kupują, chcą wyprzedzić innych. Jest szansa, że za dwa-trzy miesiące Grecja nie tylko będzie miała nowy pakiet pomocowy, ale także zacznie wprowadzać poważniejsze reformy. Sytuacja zaczęłaby wyglądać o niebo lepiej – komentował w rozmowie z Bloombergiem Andreas Kontogouris z biura maklerskiego Beta Securities.

Po objęciu w styczniu teki premiera przez mającego opinię populisty Aleksisa Ciprasa rynek zdominowały obawy, że Grecja może zrezygnować z oszczędności, co oznaczałoby niewypłacalność kraju. Notowania instrumentów zabezpieczających przed bankructwem Grecji uwzględniają w cenach 75-procentowe prawdopodobieństwo takiego obrotu wydarzeń. Mimo to ilość pozycji nastawionych na przecenę jednostek opartego na greckich akcjach funduszu spadła najniżej od lipca.

- Część graczy liczy na szybki zysk. Spodziewają się, że w wypadku osiągnięcia porozumienia w rozmowach notowania wyskoczą do góry. Jednak moim zdaniem ewentualny rajd potrwałby najwyżej kilka tygodni – oceniał Ion-Marc Valahu, współzałożyciel firmy inwestycyjnej Clairinvest.


Notowania funduszu ETF akcji greckich (w USD, wykres górny) oraz napływy i odpływy netto do i z funduszu (w mln USD, wykres dolny). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu