Czytasz dzięki

Akcjonariusz GetBacku nie odpuszcza Łukawskiemu i Kornasiewicz

opublikowano: 05-02-2020, 14:05

Jest pozew o uchylenie dwóch uchwał walnego zgromadzenia GetBacku. Udzielały one absolutorium członkom rady nadzorczej.

13 akcjonariuszy reprezentujących 67,8 proc. akcji obradowało na ostatnim walnym zgromadzeniu GetBacku. Decydujący głos miała oczywiście spółka DNLD Holdings, kontrolowana przez fundusz Abris Capital Partners. Dysponuje ona 60,1 proc. akcji GetBacku może więc przegłosować co chce. To za sprawą Abrisu absolutorium za 2018 r. nie dostał Kenneth Maynard – zarówno za krótki okres pełnienia obowiązków prezesa jak i za czas przewodniczenia radzie nadzorczej.

GetBack
Zobacz więcej

GetBack Fot. Marek Wisniewski, Puls Biznesu

Dzięki Abrisowi absolutoria za 2018 r. dostali jednak inni członkowie rady nadzorczej, m.in. Wojciech Łukawski, partner w Abrisie wciąż zasiadający w radzie nadzorczej GetBacku, czy Alicja Kornasiewicz, była wiceminister skarbu państwa. Do warszawskiego sądu wpłynął jednak pozew o uchylenie tych uchwał. Złożył je Leszek Dubicki, akcjonariusz indywidualny GetBacku.

Przyznanie absolutoriów przez walne zgromadzenie uniemożliwia, a co najmniej bardzo utrudnia, dochodzenie przez akcjonariuszy mniejszościowych roszczeń związanych z niewłaściwym sprawowaniem funkcji nadzorczych.

Na walnym GetBacku z 19 grudnia 2019 r. sześciokrotnie doszło do głosowań, w których za udzieleniem absolutorium byli posiadacze 60,4 proc. ogółu akcji, a przeciw — dysponujący 7,4 proc. (właściciel niewielkiego pakietu wstrzymywał się od jednoznacznej decyzji).

— Jest to zaskakująca uchwała w sprawie rady nadzorczej, która de facto nie nadzorowała największego przekrętu na naszej giełdzie — komentował po głosowaniu dotyczącym Wojciecha Łukawskiego Leszek Dubicki, jeden z akcjonariuszy mniejszościowych.

Ogólnie zgłosił on sprzeciwy do 10 uchwał, co jest warunkiem niezbędnym do zaskarżenia ich w sądzie. Zgłaszał sprzeciwy nie tylko do uchwał o charakterze personalnym, ale też sprawozdania rady nadzorczej, zarządu i finansowego oraz zmian statutu. Na razie zaskarżył jednak tylko dwie, dotyczące absolutoriów dla Wojciecha Łukawskiego i Alicji Kornasiewicz.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane