Alior uczy się na błędach

opublikowano: 06-08-2019, 17:46

Bank poślizgnął się na klientach biznesowych. Rekordowe odpisy, jakich dokonał, mają spadać w kolejnych kwartach.

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju. Zaprezentuje ją w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Zobacz więcej

Nowe cele:

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju. Zaprezentuje ją w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W drugim kwartale Grupa Alior odnotowała 35,8 mln zł zysku netto. Wynik jest niższy od oczekiwań analityków dwunastu biur maklerskich, których prognozy wahały się od 40,3 mln zł do 76 mln zł.
— Wszyscy spodziewali się słabego kwartału, ale nie aż tak słabego. Bank dokonał większego, niż zakładał, odpisu aktualizującego, związanego z kredytem udzielonym klientowi z branży spożywczej (Zakłady Mięsne Henryk Kania – przyp. red.), który ma problemy ze spłatą zobowiązania. To  spowodowało spory rozrzut między zyskiem banku a oczekiwaniami rynku – wyjaśnia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.
Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 502,6 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem 435,3 mln zł, czyli poziomu niższego o 15 proc.
Trudny okres
Od stycznia do czerwca Alior wypracował  158 mln zł zysku netto wobec  713 mln zł rok wcześniej. Zarząd tłumaczy, że to efekt wysokiej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz 777,3 mln zł  rezerw zawiązanych na poczet kredytów zagrożonych  (wzrost o 61 proc. r/r).
— W kolejnych kwartałach również należy się spodziewać zawiązania rezerw w okolicy 300 mln zł. Bank uczy się na błędach i zmienia podejście do ryzyka, dlatego wyniki w kolejnych okresach będą lepsze — mówi Michał Sobolewski. 
Rezerwy, które zawiązał bank, to pokłosie pogarszającego się portfela kredytów korporacyjnych. W tym roku kłopoty z płynnością miało aż dwóch klientów Aliora: wspomniane Zakłady Mięsne Henryk Kania i Ruch, właściciel kiosków i dystrybutor prasy.
Problematyczny portfel Michał Sobolewski nazywa błędem w sztuce. Marcin Materna, analityk DM Millennium, tłumaczy, że bank, który startował w 2008 r., pozyskiwał klientów na konkurencyjnym rynku.
Odsetki i marża
W pierwszym półroczu tego roku wynik odsetkowy oraz z opłat i prowizji —  dwa podstawowe źródła przychodów banku — wyniosły, odpowiednio, 828,5 mln zł (wzrost o 9 proc. r/r) i 158,9 mln zł (spadek o 7 proc. r/r).
— To najsłabsze wyniki na tle konkurencyjnych banków, które już opublikowały raporty finansowe – ocenia Marcin Materna. 
W pierwszym półroczu Alior udzielił w sumie 2,8 mld zł kredytów. Zarząd podtrzymuje strategiczny plan wzrostu o 5 mld zł na cały rok.
Zdaniem Michała Sobolewskiego cel jest w zasięgu ręki.
— Przed bankiem najlepsze okresy dla prowadzenia akcji kredytowej . Za chwilę rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, a później – święta – uzasadnia analityk DM BOŚ.
Mniej optymistyczny w ocenie jest Marcin Materna.
— Słabnąca koniunktura gospodarcza i wysokie przyszłe odpisy mogą być barierą na drodze do celu strategicznego — mówi analityk.
Na przyszłe wyniki banku będzie miała wpływ decyzja Komisji Nadzoru Finansowego, która we wtorek nałożyła na spółkę w sumie 10 mln zł kary za naruszenie przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przy okazji sprzedaży certyfikatów funduszy W Investments.
Pożyczkowy eksperyment
Na przełomie 2018 i 2019 r. Alior i PZU rozpoczęły pracę nad projektem Cash. Jest to platforma kredytowa z ofertą skierowaną do pracowników firm, z którymi współpracuje ubezpieczyciel. Maksymalny okres kredytowania wyniesie trzy lata, a kwota kredytu może sięgnąć około trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika. Proces wnioskowania i uruchamiania pożyczki ma być zdalny, a raty będą pobierane z wynagrodzenia automatycznie. Zarząd banku liczy na "dziesiątki milionów" sprzedaży  rocznie. Pilotaż  ruszy na dniach.
PZU ma blisko 40 proc. udziałów w rynku ubezpieczeń, więc wolumen na poziomie dziesiątek milionów złotych jest realny do osiągnięcia. Kokosów na tym biznesie Alior jednak nie zbije – ocenia Marcin Materna.
 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu