Ambasador: japońskie firmy mogą wyjść z Wielkiej Brytanii

Ambasador Japonii ostrzegł, że firmy z jego kraju mogą wyjść z Wielkiej Brytanii jeśli z powodu Brexitu nie będą mogły osiągnąć tam odpowiednich zysków, pisze The Guardian.

Gazeta przypomina, że ostrzeżenie ambasadora pojawia się krótko po memorandum rządu Japonii wzywającym Wielką Brytanię do utrzymania maksymalnego dostępu do jednolitego rynku europejskiego, a także zapewnienia swobodnego przepływu pracowników między Unią Europejską i Wielką Brytanią po Brexicie. The Guardian zwraca uwagę, że oba postulaty są sprzeczne ze stanowiskiem parlamentarzystów z rządzącej partii, którzy chcą „twardego” Brexitu, w którym Wielka Brytania będzie zawierała umowy handlowe głównie poza Unią Europejską.

Ambasador Japonii wezwał także brytyjski rząd do konsultowania się z partnerami handlowymi i inwestorami przez „usztywnieniem” stanowiska negocjacyjnego.

Koji Tsuruoka podkreślił, że japońskie firmy prywatne mają obowiązek wobec akcjonariuszy osiągania zysków.

- Jeśli sposób, w który zakończy się Brexit, nie będzie stwarzał perspektyw osiągania wystarczających zysków z kontynuacji działalności w Wielkiej Brytanii wówczas oczywiście wszystkie opcje są dla nich otwarte – powiedział.

Przypomniał, że w Wielkiej Brytanii działa ponad 10 tys. japońskich firm, w których pracuje ponad 140 tys. ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, guardian.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ambasador: japońskie firmy mogą wyjść z Wielkiej Brytanii