Ambasador Kazachstanu: możliwe zwiększenie importu z Polski koleją

PAP
opublikowano: 21-08-2014, 18:00

Możliwe jest zwiększenie importu produktów rolno-spożywczych z Polski do Kazachstanu koleją wobec odnotowywanych ostatnio przez polskich przewoźników drogowych przypadków utrudnień w tranzycie do tego kraju - uważa ambasador Kazachstanu Erik Utembajew.

W czwartek Utembajew rozmawiał o tym z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. W rozmowie uczestniczył również główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk.

W środę wicepremier Janusz Piechociński mówił, że są sygnały, iż strona rosyjska próbuje rozszerzyć embargo także na tranzyt objętych nim towarów przez terytorium Rosji.

W czwartek prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek wyjaśnił PAP, że sygnał o kłopotach z tranzytem, o którym mówił Piechociński, dotyczy pewnej wyspecjalizowanej w przewozach do Mongolii firmy, której Rosjanie z granicy rosyjsko-łotewskiej cofnęli pięć samochodów z towarem dla Mongolii. Dodał, że na wieść o kłopotach z tranzytem polscy przewoźnicy praktycznie przestali wozić ładunki do Kazachstanu czy na Kaukaz. Zastąpili ich na tych trasach przewoźnicy rosyjscy - podkreślił Buczek.

Podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę m.in. na fakt nadal stosowanych przez Kazachstan restrykcji w imporcie z Polski bydła oraz trzody chlewnej. Sawicki przypomniał, że Białoruś - również członek Unii Celnej - zniosła 20 sierpnia br. zakaz importu z Polski bydła, przeżuwaczy oraz ich materiału biologicznego. Minister podkreślił, że konieczne jest w związku z tym pilne spotkanie oraz rozmowy przedstawicieli polskiej i kazachskiej służby weterynaryjnej.

Resort rolnictwa podkreślił w komunikacie, że Utembajew zadeklarował, iż Kazachstan jest zainteresowany w szczególności rozwojem produkcji rolnej oraz przetwórstwa, w ramach klastrów branży rolno-spożywczej, dlatego też liczy na udział polskich przedsiębiorców w ewentualnych inwestycjach w sektorze rolnym.

Sawicki zaproponował też zorganizowanie przez stronę polską w najbliższym czasie misji gospodarczej polskich przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą w branży rolno-spożywczej, w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów z kazachskimi partnerami.

Dodał także, że dobrą okazją do nawiązania kontaktów dwustronnych przedsiębiorców mogą być Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych "Polagra-Food". Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że ambasador Utembajew weźmie udział w tegorocznej edycji tych targów i jednocześnie ponowił zaproszenie do udziału dla ministra rolnictwa Republiki Kazachstanu.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ambasador Kazachstanu: możliwe zwiększenie importu z Polski koleją