Amerykanie stawiają najmocniej od 2 lat na odbicie Europy od dna

opublikowano: 29-11-2019, 10:51

Amerykanie inwestujący w ETF są przekonani, że europejska gospodarka ma już najgorsze za sobą.

Do amerykańskich funduszy ETF europejskich aktywów napłynęło w listopadzie 1,5 mld USD. Tak dużej wiary w gospodarkę Starego Kontynentu inwestorzy nie wykazywali od 2 lat. Stoją za nią poprawiające się dane makro. Wskaźnik aktywności europejskiego przemysłu znalazł się w listopadzie najwyżej od trzech miesięcy, a Niemcy zdołały uniknąć recesji dzięki minimalnemu wzrostowi w trzecim kwartale. Choć trudno wciąż mówić o zdecydowanej poprawie, to dobrą wiadomością jest stabilizacja i pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. 

- Spadkowa dynamika w przemyśle wydaje się powstrzymana – powiedział Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny w BMO Wealth Management. – To wciąż nie całkowita zmiana, jeśli chodzi o pojawienie się pozytywnych elementów, ale przynajmniej osiągnięcie punktu zwrotnego – dodał. 

Philip DeAngelo, dyrektor zarządzający w Focused Wealth Management w Nowym Jorku podkreśla, że to wzrost gospodarczy Niemiec, największej europejskiej gospodarki, mógł zwiększyć napływ pieniędzy do ETF europejskich aktywów.

- Niemcy właśnie uniknęły recesji. Rynki idą w górę po tego rodzaju wiadomościach – podkreślił. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane