Analitycy: Ceny benzyny na stacjach spadną na początku tygodnia

opublikowano: 12-06-2004, 15:07

Ostatnie obniżki cen u producentów spowodują, że na początku przyszłego tygodnia spadną ceny benzyny na stacjach benzynowych - uważają analitycy z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

"Do tej pory w sprzedaży detalicznej odnotowaliśmy spadki cen benzyn średnio o 1-2 grosze na litrze oraz oleju napędowego o 3 grosze na litrze. Wszystko wskazuje na to, że większe obniżki cen benzyn na stacjach zostaną wprowadzone na początku przyszłego tygodnia" - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex.

Jej zdaniem, przyszły tydzień może jednak stać pod znakiem podwyżek cen oleju napędowego.

"Wyhamowanie spadków na rynku międzynarodowym i spadek wartości złotego wobec dolara zwiększają jednak prawdopodobieństwo podwyżek olejów na rynku krajowym"- powiedziała Cieślak.

W ciągu ostatniego tygodnia benzyny potaniały o 150 zł za tysiąc litrów w PKN Orlen i o 115 zł za tysiąc litrów w Grupie Lotos. Olej napędowy staniał u obu tych producentów o 50 zł za tysiąc litrów.

Obniżki wprowadzone przez krajowych producentów paliw były konsekwencją spadków cen na rynkach międzynarodowych.

"Decyzja kartelu o zwiększeniu wydobycia (ropy - PAP) przy równoczesnym odbudowaniu zapasów w USA, wpłynęła na kilkudniową przecenę ropy i paliw gotowych" - powiedziała Cieślak.

W ubiegłym tygodniu OPEC uzgodnił, że od 1 lipca zwiększy kwoty dostaw ropy o 2 miliony baryłek dziennie, czyli o 8,5 proc., do 25,5 mln baryłek dziennie. Kartel zdecydował też, że od 1 sierpnia podwyższy ten limit o kolejne 500 tys. baryłek do 26 mln baryłek dziennie.

W środę natomiast, Departament Energii USA (DoE) podał, że amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły w tygodniu zakończonym 4 czerwca o 400 tys. baryłek i wyniosły 302,1 mln.

W środę przed południem, baryłka ropy Brent staniała na Międzynarodowej Giełdzie Paliw IPE w Londynie o 13 centów, do 34,92 USD. Była to pierwsza od kwietnia sesja, gdy cena ropy na otwarciu giełdy w Londynie wyniosła poniżej 35 USD za baryłkę.

Cieślak zwróciła jednak uwagę, że od czwartku ropa i paliwa gotowe zaczęły drożeć w obawie przed zakłóceniem dostaw z Iraku, po tym jak kolejny raz zniszczono ropociąg. "Niepokój budzą także informacje o strajku w Nigerii, jednak do chwili obecnej nie ma zakłóceń w eksporcie" - powiedziała.

W środę poinformowano o akcji sabotażowej na linii naftociągu na północy Iraku (Kirkuk-Bajdżi). Odcinek naftociągu, który m.in. zaopatruje w ropę główną elektrownię w irackim mieście Bajdżi, już wcześniej był celem akcji sabotażowej. Niepokojące informacje napływają jednak też z Nigerii, gdzie być może dojdzie do ogłoszenia trzytygodniowego strajku generalnego. Nigeria jest siódmym pod względem wielkości produkcji ropy producentem tego surowca w OPEC.

Średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) 9 czerwca 2004 roku, na podstawie danych biura Reflex:

Uniwers. 95 Superplus 98 Euro 95 ON

PKN Orlen 3,91 4,11 3,91 3,13

prywatni 3,87 4,04 3,87 3,10

St. Lotos 3,77-3,84 4,03-4,05 3,77-3,84 3,05-3,13

średnia 3,88 4,06 3,88 3,11

seb/ ana/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Analitycy: Ceny benzyny na stacjach spadną na początku tygodnia