Analitycy: dłużnicy hipoteczni słabo wyczuleni na ryzyko walutowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 19:19

Nawet oznaki słabnięcia złotego nie zniechęciły dłużników zaciągających kredyty hipoteczne do zapożyczania się w obcych walutach - zauważają analitycy Merrill Lynch, wskazując na dane z października ogłoszone ostatnio przez NBP.

Nawet oznaki słabnięcia złotego nie zniechęciły dłużników zaciągających kredyty hipoteczne do zapożyczania się w obcych walutach - zauważają analitycy Merrill Lynch, wskazując na dane z października ogłoszone ostatnio przez NBP.

    "Z faktu, iż ponad 80 proc. nowych pożyczek zaciąganych pod zastaw nieruchomości było w październiku pożyczkami w walutach obcych wynika, że kredytobiorcy są bardziej wyczuleni na różnice w relatywnych, nominalnych stopach oprocentowania kredytu niż na wahania kursowe walut" - napisali w czwartkowym komentarzu.

    "Ponieważ ponad 80 proc. nowych pożyczek na kupno mieszkania lub domu zaciąganych jest w innych walutach niż złoty, w średnim czasie niepokoi nas perspektywa wzrostu złych długów (których spłata jest zagrożona - PAP) w proporcji do ogółu kredytów" - stwierdzili.

    ML odnotowuje wciąż wysoki popyt na rynku kredytu hipotecznego i nie wyklucza, że w przypadku większych wahań walutowych, rząd może zechcieć poddać go ściślejszej regulacji.

    Analitycy obserwują też oznaki stopniowego ożywienia na rynku kredytu korporacyjnego. Pożyczki dla firm wzrosły w październiku drugi miesiąc z rzędu, a wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł w październiku 0,6 proc., zaś w ujęciu rocznym - 8 proc.

    "Dane te mogą sprawiać wrażenie niskich, nie mniej oczekiwane przez nas od dawna wzmożenie aktywności firm stopniowo daje o sobie znać. Wzrost kredytów dla firm stanie się lepiej widoczny dopiero w dłuższym czasie, a za taką prognozą przemawia to, iż depozyty gotówkowe firm wzrosły w październiku o 22 proc. licząc w skali roku" - podkreślają autorzy raportu.

    ML zauważa też, iż rośnie kredyt zaciągany na kartach kredytowych - wzrost w październiku wyniósł 53,1 proc. licząc rok do roku, ale następuje on w oparciu o niską podstawę statystyczną. Bardziej tradycyjna forma kredytu ratalnego wzrosła w październiku stosunkowo nie dużo - o 9,6 proc.

    Kredyt hipoteczny pozostaje najszybciej rosnącą formą kredytu, którego dynamika w październiku w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,3 proc., a z pominięciem fluktuacji walutowych w ocenie banku ML - o ok. 2 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Analitycy: dłużnicy hipoteczni słabo wyczuleni na ryzyko walutowe