Analitycy: produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 7,8%, a PPI o 1,9%

Lesław Kretowicz, ISB
opublikowano: 18-07-2007, 13:16

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 7,8% r/r wobec 8,1% odnotowanych w poprzednim miesiącu, uważają analitycy. Inflacja producentów (PPI) w tym okresie wyniosła 1,9% r/r wobec 2,2% w kwietniu. Ich zdaniem, lekki spadek dynamiki produkcji to efekt mniejszej liczby dni roboczych, a niski poziom PPI spowodowała wysoka ubiegłoroczna baza oraz niski kurs złotego. Zwracają natomiast uwagę na rosnące koszty pracy.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w czerwcu średnio 7,8% r/r wobec 8,1% w kwietniu. Ich oczekiwania wahają się od 6,2% do 9,7%.

"Utrzymanie dość niskiej dynamiki produkcji przemysłowej można tłumaczyć tym, że zarówno rok temu, jak i w maju był o jedne dzień roboczy więcej. W podziale na gałęzie, najwyższych wzrostów możemy się w dalszym ciągu spodziewać w sekcjach produkujących na potrzeby budownictwa: metale, wyroby z metali, wyroby z surowców niemetalicznych. Również grupy przedsiębiorstw zajmujących się sprzętem transportowym oraz produkcją samochodów mogą odnotować spore przyrosty produkcji zważywszy na szybki wzrost zatrudnienia, który występuje w tych sekcjach" - wylicza główny ekonomista banku BGŻ, Dariusz Winek.

Natomiast analitycy z ING oraz BPH zwracają uwagę na systematycznie rosnące jednostkowe koszty pracy, co może być bardzo ważnym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP) za podwyżką stóp procentowych.

"Podwyższyliśmy prognozę dynamiki produkcji po danych dotyczących produkcji samochodów, który jest nieco mocniejszy niż w maju, choć wciąż poniżej wysokiej dynamiki z początku roku. Zwracam jednak uwagę na koszty pracy, które prawdopodobnie okażą się znów wyższe niż w poprzednich miesiącach. Będzie to powodem obaw RPP oraz raczej negatywnie wpłyną na rynek długu" - wyjaśnia starszy ekonomista, Rafał Benecki

"Wzrost jednostkowych kosztów pracy w przemyśle o 3.5% r/r w maju był bardzo silnym, ręcz kluczowym argumentem za podwyżką stóp procentowych przez RPP w czerwcu. Tymczasem oczekujemy, iż w czerwcu dynamika jednostkowych kosztów pracy w przemyśle przyspieszyła do poziomu do poziomu 4.3%r/r. Naszym zdaniem nie wywoła to tym razem automatycznej reakcji RPP, jednak trwałe wejście dynamiki jednostkowych kosztów pracy w obszar dodatni w przemyśle jest bardzo ważnym argumentem za przyspieszeniem tempa zacieśniania polityki pieniężnej" - napisali w komentarzu ekonomiści BPH.

Zdaniem tych samych dziesięciu analityków, poziom inflacji producentów w czerwcu wyniesie 1,9 % wobec 2,2% w poprzednim miesiącu. Ich oczekiwania zamykają się w przedziale od 1,6% do 2,7%.

"Gospodarka tylko lekko wyhamowuje, stąd dosyć duży wzrost produkcji, co obywa się jednak kosztem mocno rosnących wynagrodzeń. A efektem jest wzrastająca zbyt mocno konsumpcja. Rosnący deficyt handlowy, wzrastające koszty pracy i niska baza spowodują skokowy wzrost inflacji producenckiej PPI" - tłumaczy główny ekonomista Noble Banku Alfred Adamiec.

Natomiast analitycy banku BGŻ uważają, że spadek wskaźnika PPI w porównaniu do poprzedniego miesiąca wynika przede wszystkim z efektu wysokiej bazy sprzed roku, kiedy to ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 0,9% m/m.

"Oceniamy, że w czerwcu br. nastąpił dalszy spadek cen produkcji w górnictwie. Łagodząco na inflację PPI wpłynął także umacniający się w czerwcu złoty. Rosły natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym, głównie z uwagi na drożejącą ropę naftową. Inflację kosztową napędza również dynamicznie rosnący w ostatnim czasie fundusz płac" - wylicza Dariusz Winek.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o produkcji przemysłowej i PPI za czerwiec w czwartek, 19 lipca, o godz. 14.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu