Ant Group może przekształcić się w holding finansowy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-12-2020, 20:52

Ant Group, bohater rekordowej w skali świata oferty IPO, którego wejście na parkiet zostało zablokowane przez chińskie władze, rozważa różne opcje mogące zdobyć przychylność regulatorów, donosi Reuters.

fot. Shu Zhang/Reuters/Forum
fot. Shu Zhang/Reuters/Forum

Fintech, za którym stoi miliarder Jack Ma (założyciel i główny udziałowiec Alibaba Group Holding, największego chińskiego przedsiębiorstwa e-commerce) zapewne musiał będzie się poddać wywieranej na niego presji i zmienić strukturę funkcjonowania. Według źródeł agencyjnych, organy regulacyjne, głównie bank centralny, chcą, aby Ant przetransformował swoje firmy zajmujące się zarządzaniem majątkiem i dystrybucją ubezpieczeń, a także mniejszościowego internetowego pożyczkodawcę MYbank, w finansową spółkę holdingową.

Niejasna pozostaje przy tym kwestia Alipay, działu płatności Ant, który został uruchomiony w 2004 r. i jest drugim co do wielkości generatorem przychodów dla grupy po kredytach konsumenckich. Nie wiadomo, czy również ten podmiot miałby trafić do holdingu.

Według agencji Reuters, Ludowy Bank Chin stwierdził, że Ant opracowuje plan utworzenia holdingu finansowego i że firma powinna zagwarantować, że wszystkie jej operacje finansowe zostaną objęte nadzorem regulacyjnym.

Eksperci wskazują, że przemianowanie na holding finansowy obniżyłoby wycenę Ant do poziomu około 315 mld USD w trakcie debiutu giełdowego (akcje miały wejść do obrotu na parkietach w Szanghaju i Hongkongu). Spadek wynikałby z faktu, że Ant byłby dostawcą technologii dla instytucji finansowych, a nie stricte firmą finansową.

Największa w historii oferta IPO przyniosła Ant Group około 34,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane