App - start-up, czyli podbij swoją apką stolicę i resztę kraju!

Przyglądając się poczynaniom wielu młodych przedsiębiorców wywnioskować można, że do prowadzenia odnoszącego sukcesy biznesu nie potrzeba tradycyjnej infrastruktury: biura, samochodu, a nawet oprogramowania na płatnej licencji. Często wystarczą umiejętności informatyczne, graficzne i marketingowe, a przede wszystkim innowacyjny pomysł na aplikację mobilną.

Aplikacja mobilna: przewodnik po miejskiej codzienności

Z najcieplejszym przyjęciem na rynku posiadaczy smartfonów spotykają się aplikacje, które ułatwiają organizację życia: informują, w jakich godzinach i jak długo spać, by się wyspać, wskazują którędy tego poranka najszybciej dojechać do pracy i pomagają zaplanować zdrowe posiłki na cały tydzień. Polscy twórcy popularnych aplikacji często korzystają ze schematów, które sprawdziły się za zachodnią granicą - zwłaszcza tych, usprawniających funkcjonowanie mieszkańców metropolii. Powodzeniem cieszą się aplikacje łączące usługodawców i ich potencjalnych klientów, działające na zasadzie "znajdź swojego fryzjera/dietetyka/restaurację", jak i te, które umożliwiają inteligentne sterowanie domowym oświetleniem bądź ogrzewaniem. Wiele pobrań notują aplikacje ułatwiające korzystanie z wydarzeń kulturalnych i stricte komercyjnych - grupują eventy w zależności od miejsca lub czasu występowania, a także podsuwają propozycje na podstawie "zaobserwowanych" zainteresowań użytkownika.

Aplikacje dla obszarów rozwojowych

Polskie aplikacje nie znajdowałyby się na tysiącach ekranów urządzeń mobilnych, gdyby nie ofiarowane im zastrzyki finansowe. Czy to przez inwestorów prywatnych, czy funduszy publicznych. Twórcy oprogramowania mobilnego mogą wesprzeć samorządy, ośrodki medyczne lub kulturalne we wprowadzaniu e-usług dla mieszkańców. E-administracja, e-zdrowie czy e-kultura to projekty  możliwe do zrealizowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Tego typu pomysły mogą być elementem większego systemu e-usług, w którego skład wchodzi np. portal do obsługi mieszkańców, komunikacja mailowa i aplikacja mobilna. Dobry przykład? Aplikacja alarmująca o zagrożeniu powodziowym, co przyczynia się do poprawy poczucia bezpieczeństwa w regionie. Wszystkie tego typu pomysły mają za zadanie zwiększać e-potencjał Mazowsza. Czy biznes może aplikować o fundusze unijne? Zdecydowanie tak. Przedsiębiorcy mogą opracowywać tego typu rozwiązania samodzielnie lub we współpracy z naukowcami (np. dzięki bonom na innowacje), a następnie wdrażać je na rynek. 

W większości konkursów wymogiem jest zgodność projektu z jedną z inteligentnych specjalizacji Mazowsza:

- wysoką jakością życia,

- inteligentnymi systemami zarządzania,

- bezpieczną żywnością,

- nowoczesnymi usługami dla biznesu (pomyśl, jak wiele twórcy aplikacji mobilnych mogliby zaoferować przedsiębiorcom: aplikacje do zarządzania infrastrukturą, inwestowania w papiery wartościowe, prezentujące nowości ze świata biznesu czy nawet umożliwiające szybkie wystosowanie zlecenia dla grafika czy copywritera).

Czy są wyjątki od tej reguły? Tak, już w październiku rusza nabór projektów obejmujących prace eksperymentalne i poszukiwanie nowych nisz rozwojowych. Jeśli uważasz, że Twój pomysł jest innowacyjny i odpowiada potrzebom rynku, to jest twoja szansa!  

O możliwościach dofinansowania dowiesz się ze strony www.funduszedlamazowsza.eu. Jeszcze w tym roku o fundusze mogą zawalczyć projekty, które powstały w efekcie prac badawczo-rozwojowych. Samorządy, placówki medyczne czy instytucje kultury mają szansę otrzymać bezzwrotne dotacje. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą wdrożyć innowacyjne rozwiązania w biznesie, już wkrótce będą mieli okazję ubiegać się o preferencyjne pożyczki (z wyjątkiem wspomnianych efektów B+R, na które zaplanowane są dotacje). 

Aplikacja mobilna okaże się sukcesem, gdy zostaną spełnione dwa warunki. Pierwszy: w realny sposób odpowie na potrzeby potencjalnych klientów, drugi: nie zabraknie środków na jej rozwój i dopieszczenie szczegółów. Unijne fundusze odpowiadają w wielu wypadkach za co najmniej połowę sukcesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane