Arabia Saudyjska pożycza na potęgę

opublikowano: 11-04-2018, 07:58
aktualizacja: 11-04-2018, 07:59

Arabia Saudyjska pokonała sąsiedni Katar na rynku obligacji, pozyskując w tym roku już 11 mld USD w największej sprzedaży papierów denominowanych w amerykańskim dolarze przez suwerenny rynek wschodzący.

Rząd w Rijadzie sprzedał obligacje o wartości 4,5  mld USD z terminem wykupu w 2025 r. i oprocentowaniu o 140 punktów bazowych wyższym niż w przypadku amerykańskich obligacji o podobnym terminie zapadalności, 3 mld USD obligacji o zapadalności w 2030 r. (premia 175 punktów bazowych) oraz 3,5 mld USD o terminie wykupu w 2049 r. (premia 210 pb).

Zobacz więcej

Arabia Saudyjska

Reuters/Forum

Tymczasem  Argentyna pozyskała 9 mld USD w ramach oferty trzech transz w styczniu.

Podczas gdy Arabia Saudyjska przeprowadziła szybką sprzedaż bez roadshow, Katar, który jest zbojkotowany przez królestwo i inne państwa Zatoki, spotyka się w tym tygodniu z inwestorami w USA i Wielkiej Brytanii przed możliwą sprzedażą długu.

Saudyjczycy odzyskali zaufanie rynku - powiedział Shahzad Hasan, menadżer ds. zadłużenia na rynku wschodzącym w Allianz Global Investors, który zarządza aktywami o wartości 612 mld USD.

Odporność na zmienną sytuację na rynku ropy naftowej odgrywa w tym ważną rolę, a wizyta księcia koronnego w zachodnich gospodarkach była pozytywnym czynnikiem, ponieważ wysłała właściwy sygnał zagranicznym inwestorom – dodaje Hasan.

Arabia Saudyjska była jednym z największych emitentów na rynkach wschodzących, ponieważ gwałtowny spadek cen ropy przed dwoma laty skłonił królestwo do sprzedawania obligacji dolarowych. Według danych zebranych przez agencję Bloomberga, zebrano 21,5 mld USD w 2017 r. i 17,5 mld USD w 2016 r.

 

W bieżącym roku Rijad planuje pożyczyć równowartość 31 mld USD, aby „zasypać” spodziewany deficyt budżetowy w wysokości 52 mld USD i sfinansować plany wzrostu po tym, jak gospodarka skurczyła się w zeszłym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu