Arabia Saudyjska zetnie wydobycie ropy 80 razy szybciej niż Rosja

opublikowano: 11-12-2018, 15:16

Rosja, która od pewnego czasu odgrywa kluczową rolę w działaniach kartelu OPEC (choć sama nie jest jego członkiem) odnośnie redukcji wydobycia ropy i przyczyniając się do zawarcie stosownej umowy w zeszłym tygodniu, jak na razie oddała na rzecz Arabii Saudyjskiej większość rzeczywistych cięć.

Największy sprzymierzeniec OPEC ma na celu zmniejszenie produkcji w styczniu o co najmniej 50 do 60 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poziomów z października - powiedział rosyjski minister energetyki Alexander Novak. To około 11 tys. baryłek dziennie poniżej wydobycia z listopada.

Ropa naftowa, zawór
Zobacz więcej

Ropa naftowa, zawór fot. Bloomberg

Jeśli Arabia Saudyjska podtrzyma swój plan, to zmniejszy dostawy około 80 razy szybciej niż Rosja, obiecując obniżyć wydobycie do stycznia o około 900 tys. baryłek dziennie w porównaniu z listopadem.

Podobna sytuacja miała miejsce przed dwoma laty. Wtedy też Arabia Saudyjska stała na czele grupy producentów z radykalnym spadkiem produkcji, podczas gdy Rosja dokonała stopniowej redukcji ze względu na trudności w szybkim dostosowaniu pól naftowych w związku z surową syberyjską zimą.

Oznacza to, że kiedy OPEC+ spotka się ponownie w kwietniu, aby dokonać przeglądu swojej umowy, Rosja może osiągnąć tylko docelową ilość około 228 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu