Artystka i aktywistka: Natalie Portman wystąpi na kongresie Impact’23

  • DI
opublikowano: 09-01-2023, 16:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Intelektualistka w świecie filmu, wybitna aktorka — laureatka Oscara. Producentka, reżyserka, pisarka, matka i feministka walcząca o prawa kobiet i wspierająca organizacje pomagające ludziom w kryzysach humanitarnych, przyjedzie do Polski na zaproszenie Impact’23 — najważniejszego w naszej części Europy kongresu gospodarczo-technologicznego, który odbędzie się w 10-11 maja 2023 r. w Poznaniu.

Gość specjalny:
Gość specjalny:
Natalie Portman znalazła się wśród głównych mówców tegorocznego Impactu. W Poznaniu ma mówić o współczesnych globalnych wyzwaniach i swojej działalności społecznej.
Roy Rochlin

Natalie Portman, córka lekarza i artystki, urodziła się w 1981 r. w Jerozolimie. Rodzice jej matki pochodzili z Rosji i Austrii, zaś dziadek od strony ojca był Polakiem z Rzeszowa. Kiedy miała trzy lata, wyemigrowała z rodzicami do USA. Osiedlili się w Nowym Jorku. Dziewczynka została wcześnie odkryta przez agenta i zaczęła występować w reklamach. Już pierwsza rola filmowa w „Leonie zawodowcu” (1994 r.), gdzie jako Matylda partnerowała Jeanowi Reno, wyniosła ją na szczyt popularności. W kolejnych latach pojawiła się m.in. u boku Roberta De Niro i Ala Pacino w „Gorączce” (1995), „Wszyscy mówią: kocham cię” (1996 r.) i obok Jacka Nicholsona w filmie „Marsjanie atakują!” (1996 r.).

Jako dojrzała aktorka też nie zawiodła publiczności i krytyków. Rozważnie wybiera role — jest uważana nie tylko za jedną z najbardziej utalentowanych i najpiękniejszych hollywoodzkich aktorek, lecz także za jedną z najbardziej niezależnych. Często wciela się w postacie ambitnych, silnych kobiet w znaczących filmach. Starannie się do tego przygotowuje: do oscarowej roli Niny w „Czarnym łabędziu” (2010 r.) schudła dziewięć kilogramów i przez półtora roku ćwiczyła taniec baletowy, który uprawiała jako dziecko. Wspaniale sportretowała Jacqueline F. Kennedy w „Jackie”. Nie unika kinowych hitów — pojawiła się w trylogii „Gwiezdne wojny” jako walcząca o sprawiedliwość królowa Amidala.

Obecnie przygotowuje się do wyprodukowania serialu telewizyjnego we współpracy z Apple TV+ „Lady in the Lake”. To będzie jej debiut telewizyjny.

Od pożyczki po samowystarczalność

Natalie Portman od dziecka była ambitna i pracowita. Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy — stroni od skandali i błysku fleszy. Przede wszystkim postawiła na edukację. Nauczyła się hebrajskiego w szkole żydowskiej w Nowym Jorku, uczyła się także japońskiego, arabskiego, francuskiego i niemieckiego. Jest absolwentką prestiżowego Uniwersytetu Harvarda (dyplom z psychologii), studiowała też na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Słynna i powszechnie doceniana za kreacje filmowe aktorka odnosi sukcesy nie tylko na polu artystycznym i naukowym. Jest znana także z zaangażowania w życie polityczne oraz działalność społeczną i charytatywną.

Zadeklarowana weganka — od ósmego roku życia nie jada mięsa i nie nosi skórzanych ubrań ani obuwia. Była producentką wykonawczą i lektorką filmu dokumentalnego „Eating Animals”, który analizuje wybory żywieniowe ludzkości, opowiadając się za rezygnacją z mięsa.

Najczęściej jednak występuje w imieniu kobiet i dziewcząt, upominając się o ich prawa, domagając się dostrzeżenia ich roli w życiu społecznym i politycznym oraz stwarzania im optymalnych warunków pracy i rozwoju. Jej zaangażowanie przełożyło się m.in. na czteroletnią pracę na rzecz FINCA International, organizacji zajmującej się udzielaniem niewielkich pożyczek przedsiębiorczyniom w wielu krajach. To umożliwia kobietom podjęcie aktywności zawodowej, dzięki której mogą utrzymać siebie i dzieci. Natalie Portman nazwała te pożyczki „największym darem, jaki można dać kobiecie zmagającej się z ubóstwem”.

Jest także założycielką drużyny Angel City Football Club w National Women’s Soccer League w Stanach Zjednoczonych, a obecnie działa jako ambasadorka International Rescue Committee (https://www.rescue.org/), organizacji, która pomaga osobom dotkniętym kryzysem humanitarnym, w tym klimatycznym, przetrwać, odzyskać siły i odbudować życie. Założony na wezwanie Alberta Einsteina w 1933 r. International Rescue Committee działa w ponad 40 krajach dotkniętych kryzysem, a także w społecznościach w całej Europie i obu Amerykach. Zapewnia opiekę zdrowotną, przeciwdziała nierównościom, z jakimi borykają się kobiety i dziewczęta, wspiera dzieci w nauce, by stały się samowystarczalne.

Autorka bestsellera

Natalie Portman ma dwoje dzieci: syna Alepha i córkę Amalię. Jej narodziny sprawiły, że stała się także… pisarką. Wydana w 2020 r. książka „Fables” („Bajki”) z nowymi interpretacjami trzech bajek w duchu nowoczesnego równouprawnienia szybko stała się bestsellerem „New York Timesa”.

Współczesna interpretacja klasycznych bajek powstała z prywatnej potrzeby aktorki, która jako matka dostrzegła problem dyskryminacyjny w treści bajek, które czytała swoim dzieciom: bohaterami klasycznych bajek są mężczyźni, kobiety zaś pozostają w tle.

W kwietniu 2023 r. z inicjatywy Impactu ukaże się polskie wydanie książki nakładem wydawnictwa Znak. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na sfinansowanie programów zapewniających dzieciom dostęp do opieki psychologicznej, które realizuje Fundacja TVN.

Kongres w Poznaniu

W maju aktorka po raz pierwszy wystąpi w Polsce — zabierze głos podczas Impact’23. Jej działalność społeczna i przekonania wpisują się w założenia kongresu. Źródłem ważnych tematów podczas jego tegorocznej edycji (10.) będą gwałtowne zmiany na świecie, klucze czarnych łabędzi i ich wpływ na każdy aspekt życia.

Natalie Portman nie jest jedyną osobowością o międzynarodowej rozpoznawalności, która doceniła skalę i siłę oddziaływania Impactu. Gośćmi specjalnymi będą także Nassim Nicholas Taleb, jeden z najchętniej czytanych ekonomistów, autor bestsellerowych książek „Czarny łabędź” i „Antykruchość”, oraz Adam Tooze, wybitny historyk kierujący katedrą historii na Uniwersytecie Columbia i dyrektor Instytutu Europejskiego.

Wystąpią obok liderek i liderów biznesu, nauki, polityki, technologii, medycyny i sztuki oraz aktywistów. Będą dyskutowali i szukali rozwiązań dla najważniejszych kwestii związanych z ekonomią, gospodarką, technologią, ekologią, kulturą i zmianami społecznymi.

Kongres Impact’23

To najważniejsze i najlepiej zorganizowane wydarzenie biznesowe w Polsce — w ciągu dwóch dni na siedmiu scenach wystąpi ponad 500 polskich i zagranicznych prelegentów. Będą przemawiali dla ponad 5 tys. uczestników. Poruszą najbardziej aktualne tematy z Digital Future, Green Economy, Energy, Global Econony and Banking, Start up and Investors, Marketing and Media Insight, Food TechWoman Empowerment, Health, Mental Health and Wellbeing, Mobility czy Art and Culture. Dwudniowy kongres odbędzie się w maju na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

https://impactcee.com/impact/2023/

W poprzednich edycjach Impactu udział wzięli m.in. jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prof. Yuval Harari, sekretarz stanu USA Hillary Clinton i prezes YouTube Susan Wojcicki.

„Puls Biznesu” jest partnerem medialnym kongresu.

Natalie Portman

Nagrodzona Oscarem aktorka („Czarny łabędź”), reżyserka, pisarka i aktywistka. Latem 2022 r. pojawiła się na dużym ekranie wraz z powrotem do uniwersum Marvela jako Jane Foster w filmie „Thor: Love and Thunder”. Wcześniej wystąpiła w filmie Pabla Larraína „Jackie”, w którym zagrała pierwszą damę Jacqueline F. Kennedy. Za tę rolę była nominowana do Oscara, Złotego Globu, nagrody Screen Actors Guild Award, nagrody BAFTA i zdobyła nagrodę Critics' Choice Award. Napisała scenariusz, wyreżyserowała, wyprodukowała i zagrała główną rolę w „Opowieści o miłości i ciemności”, której światowa premiera odbyła się na festiwalu w Cannes w 2015 r., a północnoamerykańska premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2015 r. Inne filmy z jej udziałem to „Lucy wśród gwiazd” Noaha Hawleya, „Vox Lux” Brady’ego Corbeta oraz wyczekiwany drugi film Alexa Garlanda „Anihilacja”. Natalie Portman i jej partnerka produkcyjna Sophie Mas niedawno podpisały umowę z telewizją Apple TV+ dla ich firmy produkcyjnej MountainA. Dzięki tej umowie produkują limitowaną serię Apple Original „Lady in the Lake”, która będzie telewizyjnym debiutem aktorskim Natalie Portman. MountainA produkuje także dramat „May December” w reżyserii Todda Haynesa, w którym Natalie zagra u boku Julianne Moore. Inne dotychczasowe dokonania Natalie Portman to produkcja dokumentalna „Eating Animals”, której była producentem wykonawczym i narratorką. Film analizuje wybory żywieniowe ludzkości i jest oparty na wspomnieniach Jonathana Safrana Foera.

Natalie Portman poświęca swój czas kilku celom humanitarnym, z naciskiem na wspieranie kobiet i dziewcząt. Jest także założycielką drużyny National Women’s Soccer League Angel City Football Club. Jesienią 2020 r. wydała swoją debiutancką książkę z obrazkami „Natalie Portman’s Fables”, która jest bestsellerem „New York Timesa”. Natalie Portman jest absolwentką Harvardu z dyplomem z psychologii, studiowała również na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane