Do awarii wielkiego pieca doszło w oddziale Mittal Steel Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawnej Hucie Katowice. Nikt nie ucierpiał.
Do awarii wielkiego pieca doszło w oddziale Mittal Steel Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawnej Hucie Katowice. Nikt nie ucierpiał.
Do awarii jednego z dwóch wielkich pieców huty doszło w czwartek wieczorem. Poinformowali o tym w piątek PAP związkowcy, którzy od dłuższego czasu zarzucają pracodawcy nadmierne oszczędności, prowadzące do pogorszenia stanu technicznego urządzeń.
Służby prasowe firmy zapewniają, że awaria nie jest poważna i piec ma zostać uruchomiony najpóźniej w piątek wieczorem.
"Spaleniu uległ jeden z zestawów dyszowych. W wyniku zdarzenia nastąpił wyrzut palącego się koksu na halę lejniczą. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce awarii i ugasiła koks. Nie wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa pracy" - czytamy w piśmie przysłanym PAP przez Mittal Steel Poland.
"Awaria spowodowała uszkodzenie hydrauliki i zasilania urządzeń obsługujących wielki piec" - powiedział wiceprzewodniczący "Solidarności" w zakładzie Jerzy Goiński.
Przyczyny awarii i wysokość strat, które spowodowała, ustali powołana komisja. Zarówno związkowcy, jak i przedstawiciele pracodawcy podkreślają, że najważniejsze, iż nikomu nic się nie stało.
To druga w ostatnich tygodniach awaria w dąbrowskim oddziale Mittal Steel. W kwietniu poważna awaria na około tydzień wyłączyła z ruchu jedną z dwóch linii ciągłego odlewania stali (COS). W hucie doszło wtedy do przepełnienia jednej z kadzi, w wyniku czego płynna stal rozlała się na linię COS. Następnie zapaliły się kable sterownicze i pulpity sterowania. Także wówczas nikomu z załogi nic się nie stało. Prawdopodobnie powodem był błąd człowieka.
Związkowcy od dłuższego czasu zarzucają inwestorowi - brytyjsko-hinduskiemu koncernowi Mittal Steel - brak realizacji planu inwestycyjnego oraz nadmierne oszczędności, prowadzące do pogorszenia stanu technicznego maszyn i urządzeń, a - co za tym idzie - warunków i bezpieczeństwa pracy.
Zdaniem Goińskiego, awarie może też powodować ograniczanie produkcji. "Piecowi bardzo nie służą schłodzenia i zmiany temperatur" - podkreślił. Zastrzegł, że w tym przypadku nie wiadomo, co mogło być przyczyną awarii.
© ℗
Podpis: Polska Agencja Prasowa SA