Awaria wielkiego pieca w Mittal Steel Poland

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-05-2005, 12:06

Do awarii wielkiego pieca doszło w oddziale Mittal Steel Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawnej Hucie Katowice. Nikt nie ucierpiał.

Do awarii wielkiego pieca doszło w oddziale Mittal Steel Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawnej Hucie Katowice. Nikt nie ucierpiał.

Do awarii jednego z dwóch wielkich pieców huty doszło w czwartek wieczorem. Poinformowali o tym w piątek PAP związkowcy, którzy od dłuższego czasu zarzucają pracodawcy nadmierne oszczędności, prowadzące do pogorszenia stanu technicznego urządzeń.

Służby prasowe firmy zapewniają, że awaria nie jest poważna i piec ma zostać uruchomiony najpóźniej w piątek wieczorem.

"Spaleniu uległ jeden z zestawów dyszowych. W wyniku zdarzenia nastąpił wyrzut palącego się koksu na halę lejniczą. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce awarii i ugasiła koks. Nie wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa pracy" - czytamy w piśmie przysłanym PAP przez Mittal Steel Poland.

"Awaria spowodowała uszkodzenie hydrauliki i zasilania urządzeń obsługujących wielki piec" - powiedział wiceprzewodniczący "Solidarności" w zakładzie Jerzy Goiński.

Przyczyny awarii i wysokość strat, które spowodowała, ustali powołana komisja. Zarówno związkowcy, jak i przedstawiciele pracodawcy podkreślają, że najważniejsze, iż nikomu nic się nie stało.

To druga w ostatnich tygodniach awaria w dąbrowskim oddziale Mittal Steel. W kwietniu poważna awaria na około tydzień wyłączyła z ruchu jedną z dwóch linii ciągłego odlewania stali (COS). W hucie doszło wtedy do przepełnienia jednej z kadzi, w wyniku czego płynna stal rozlała się na linię COS. Następnie zapaliły się kable sterownicze i pulpity sterowania. Także wówczas nikomu z załogi nic się nie stało. Prawdopodobnie powodem był błąd człowieka.

Związkowcy od dłuższego czasu zarzucają inwestorowi - brytyjsko-hinduskiemu koncernowi Mittal Steel - brak realizacji planu inwestycyjnego oraz nadmierne oszczędności, prowadzące do pogorszenia stanu technicznego maszyn i urządzeń, a - co za tym idzie - warunków i bezpieczeństwa pracy.

Zdaniem Goińskiego, awarie może też powodować ograniczanie produkcji. "Piecowi bardzo nie służą schłodzenia i zmiany temperatur" - podkreślił. Zastrzegł, że w tym przypadku nie wiadomo, co mogło być przyczyną awarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane