Azja: Nikkei osiągnął najwyższy poziom od 9 miesięcy

Marek Druś
22-05-2002, 09:05

Na azjatyckich giełdach panowały we wtorek dobre nastroje. Zdecydowana ich poprawa miała miejsce na giełdzie tokijskiej. Indeksy Nikkei i Topix osiągnęły najwyższą wartość od dziewięciu miesięcy.

Dobre wyniki giełdy w Tokio to skutek wiadomości o wzroście indeksu przemysłowego w I kwartale tego roku o 0,6 proc. Potraktowano to jako kolejny zwiastun wychodzenia drugiej gospodarki świata z recesji, zwłaszcza, że przez cztery poprzednie kwartały wskaźnik spadał. Zdaniem analityków, zwiększyli zakupy na japońskim rynku inwestorzy zagraniczni. Drożały przede wszystkim akcje banków, w tym największych: Mizuho Holdings i Sumitomo Mitsui, oraz telekomów i spółek branży komputerowej, m.in. NTT i NTT Data.

Na giełdzie koreańskiej panowały mieszane nastroje. Wzrosła cena papierów Korea Electric, największego lokalnego dostawcy elektryczności. Spadł kurs drugiego na świecie producenta stali, Posco. Spowodowała to wiadomość o zamiarze nałożenia przez Chiny karnych ceł na import niektórych wyrobów stalowych.

Na giełdzie tajwańskiej drożały akcje eksporterów. To skutek pogłosek o możliwości ustanowienia wolnego handlu między Tajwanem i Chinami.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azja: Nikkei osiągnął najwyższy poziom od 9 miesięcy