Azjatyckie indeksy wzrosły dzięki danym z USA

Paweł Kubisiak
28-05-2003, 08:09

Po mocnym wzroście indeksów na Wall Street zapanował duży popyt na giełdach Dalekiego Wschodu. Azjatyckie indeksy poszły w górę, gdyż we wtorek napłynęły dobre dane makroekonomiczne w USA. W największej gospodarce świata indeks nastrojów konsumentów Conference Board wzrósł do poziomu najwyższego od sześciu miesięcy. Dodatkowo w górę poszła sprzedaż nowych domów. To świetne wiadomości dla azjatyckich eksporterów, którzy generują często ponad 80 proc. zysku operacyjnego na rynku amerykańskim.

Japoński Nikkei i koreański Kospi zarobiły po 1,8 proc., rosnąc do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy. W Tokio największym popytem cieszyły się papiery Canona, NEC i Nissana, które zarobiły ponad 2 proc. Blisko 2 proc. wzrosła też wycena koreańskich producentów elektroniki – Samsunga i LG.

Najmniejszy, zaledwie półprocentowy wzrost zanotował tajwański TWSE. Największa spółka na Tajwanie - Taiwan Semiconductor i zarazem czołowy producent chipów na świecie, wzrosła o 2,5 proc. Jednak popyt na pozostałe akcje przytłumiły nowe doniesienia o SARS. Na Tajwanie zarejestrowano w środę 14 nowych przypadków SARS, a 5 osób umarło w rezultacie zakażenia wirusem. Ogółem na wyspie zarejestrowano 610 zakażeń wirusem, a liczba zgonów doszła do 81.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyckie indeksy wzrosły dzięki danym z USA