PAP: Sejm przyjął uchwałę ws. Traktatu Konstytucyjnego UE

opublikowano: 02-10-2003, 19:42

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. W dokumencie zapisano oczekiwania Sejmu wobec delegacji polskiej na konferencję międzyrządową, która ma ostatecznie opracować tekst unijnej konstytucji.

Za przyjęciem uchwały głosowało 279 posłów, przeciwko było 122, 4 wstrzymało się od głosu.

W uchwale napisano m.in., że Sejm popiera stanowisko rządu na konferencję międzyrządową, która rozpocznie się w Rzymie 4 października.

Od polskiej delegacji na konferencję Sejm oczekuje "niewyrażenia zgody na pogorszenie pozycji Polski w Radzie Unii w stosunku do zasad przyjętych w 2000 r. w Nicei, które były znane Polakom głosującym w referendum europejskim".

"W tej sprawie domagamy się twardego stanowiska rządu łącznie z wetem, jeśliby nasze racje nie znalazły uznania konferencji międzyrządowej Unii Europejskiej" - czytamy w uchwale.

W systemie nicejskim Polska ma w Radzie UE 27 głosów - tyle samo co Hiszpania i tylko o dwa mniej niż np. Niemcy i Francja. W projekcie unijnej konstytucji zaproponowano natomiast, by system nicejski został zastąpiony w 2009 r. metodą tzw. podwójnej większości, w której decyzje zapadać mają przy poparciu połowy państw, które zamieszkuje co najmniej 60 proc. ludności Unii. Nowy system, kładąc nacisk przede wszystkim na liczbę ludności, zmniejsza o połowę - w porównaniu z zasadami nicejskimi - siłę głosu Polski.

Jak podkreślono w uchwale, od polskiej delegacji na konferencję międzyrządową Sejm oczekuje ponadto upomnienia się o wartości chrześcijańskie w preambule Traktatu Konstytucyjnego; uznania Sojuszu Atlantyckiego za podstawę europejskiego bezpieczeństwa wobec inicjatyw polityki obronnej opartych na kooptacji i konkurencyjnych wobec NATO; realizacji zasady "jeden kraj - jeden komisarz" oraz zasady zbiorowego przewodnictwa w Radzie.

W uchwale mowa jest także o zapisaniu w Traktacie Konstytucyjnym prawa Polski do korzystania z większej pomocy publicznej. Chodzi o skompensowanie niekorzystnych skutków gospodarczych spowodowanych podziałem Europy po II wojnie światowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP:</b> Sejm przyjął uchwałę ws. Traktatu Konstytucyjnego UE