Banach: SdPl do wyborów sama, Borowski na prezydenta

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2005, 08:36

SdPl nie stworzy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej koalicji w wyborach parlamentarnych. Kandydatem Socjaldemokracji na prezydenta pozostaje Marek Borowski - powiedziała w sobotę PAP szefowa klubu SdPl Jolanta Banach, odnosząc się do decyzji Rady Krajowej SLD.

SdPl nie stworzy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej koalicji w wyborach parlamentarnych. Kandydatem Socjaldemokracji na prezydenta pozostaje Marek Borowski - powiedziała w sobotę PAP szefowa klubu SdPl Jolanta Banach, odnosząc się do decyzji Rady Krajowej SLD. Rada Krajowa SLD zdecydowała w sobotę, że konwencja, na której mogłaby się dokonać zmiana władzy Sojuszu, odbędzie się w połowie maja.

    W czwartek SdPl oświadczyła, że jest gotowa do podjęcia współpracy z SLD, jeżeli przywództwo Sojuszu obejmie Cimoszewicz.

    Wynik posiedzenia Rady Krajowej Banach nazwała w sobotniej rozmowie z PAP "rozczarowującymi dla Socjaldemokracji i wyborców lewicy". Jej zdaniem, dla tworzenia wspólnej formacji lewicowej "potrzebne są szybkie działania w SLD". Tymczasem, uważa Banach, "grupa reformarorska w Sojuszu okazała się trochę słaba". "Zwyciężył nurt antyreformatorski" - oceniła.

    Jak powiedziała szefowa klubu SdPl, ponieważ "ostatnia próba stworzenia wiarygodnej formacji lewicowej okazała się nieskuteczna, nie ma mowy o koalicji z Sojuszem". "Do wyborów idziemy sami" - oświadczyła.

    "Poważna formacja lewicowa może powstać jedynie w oparciu o wiarygodnych liderów i o gruntowną zmianę sposobu funkcjonowania Sojuszu" - powiedziała Banach.

    Zaznaczyła, że jej zdaniem w SLD nie ma jednak gotowości do "podjęcia działań radykalnych, a nie tylko kosmetycznych".

    Banach nie wykluczyła natomiast możliwości wystawienia wspólnego lewicowego kandydata na prezydenta. Zaznaczyła jednak, że taki kandydat musiałby zostać wyłoniony "w wyniku wskazań wyborców, a nie kuluarowych uzgodnień".

    Gdyby w sondażach inny niż Borowski kandydat lewicowy uzyskał znaczące poparcie, SdPl byłaby gotowa poprzeć taką kandydaturę - oświadczyła Banach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane