Czytasz dzięki

Bank centralny Filipin wdraża nowy instrument

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 09-09-2020, 08:40

Władze monetarne Filipin chcą zwiększyć kontrolę nad płynnością w systemie finansowym. Wspomóc mają je papiery dłużne emitowane przez bank centralny.

Bangko Sentral ng Pilipinas zaoferuje rynkowi 18 września  20 miliarów pesos (411 mln USD) w postaci 28-dniowych bonów i obligacji własnych. Ten nowy instrument banku centralnego ma stać się jego głównym narzędziem do kontroli płynności.

Siedziba banku centralnego Filipin (The Bangko Sentral ng Pilipinas) w Manili.
Zobacz więcej

Siedziba banku centralnego Filipin (The Bangko Sentral ng Pilipinas) w Manili. fot. Bloomberg

Z czasem papiery wartościowe BSP będą uważane za główne narzędzie płynnościowe BSP służące do blokowania strukturalnej nadwyżki płynności  - poinformował bank centralny.

Zdaniem BSP, sprzedaż papierów wartościowych pozwoli lepiej kierować rentownością obligacji i poprawiać ceny kredytów. 

Obecnie Bangko Sentral korzysta z wielu narzędzi, w tym depozytów krótkoterminowych i wskaźników rezerw obowiązkowych do zarządzania podażą pieniądza. Papiery wartościowe BSP będą mogły być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym.

Bank centralny zapowiedział również, że będzie kontynuował skup obligacji rządowych na rynku wtórnym tak długo, jak będzie to konieczne. Program zostanie zintegrowany z operacjami monetarnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane