Bank Izraela utrzymał stopy, obniżył prognozę wzrostu

opublikowano: 08-04-2019, 17:28

Podczas poniedziałkowego posiedzenia bank centralny Izraela utrzymał benchmarkową stopę procentową na poziomie 0,25 proc. Instytucja obniżyła jednak swoje oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego.

Zebrane w przeddzień wyborów parlamentarnych gremium podkreśliło zagrożenie ze strony możliwego spowolnienia na silnym do tej pory rynku pracy oraz niepewność odnośnie przyszłej polityki rządu.

Dział badań banku centralnego obniżył prognozę wzrostu na bieżący rok do 3,2 proc. z 3,4 proc. poprzednio oczekując osłabienia eksportu. Utrzymał z kolei prognozę stóp procentowych na koniec 2019 r. na poziomie 0,5 proc., ale obniżył projekcję na koniec 2020 r.  do 1 proc., z wcześniejszych 1,25 proc.

Bank Izraela stwierdził, że choć ceny wzrosły szybciej niż oczekiwano w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ale pozostają blisko dolnej granicy docelowego zakresu od 1 do 3 proc. Przy wzroście szekla w ostatnich tygodniach bank centralny powiedział, że dalsza aprecjacja może spowolnić wzrost inflacji do środka celu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane