Bank Rezerw Indii utrzymał stopy, obniżył oczekiwania inflacyjne

opublikowano: 05-12-2018, 10:39

Po raz drugi z rzędu, indyjski bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uzasadniając swoją decyzję niższą inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego w trzeciej co do wielkości gospodarce Azji.

Benchmarkowa stawka wykupu pozostała na poziomie 6,5 proc. 

Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów.

W tym roku Bank Rezerw Indii dwukrotnie podwyższał cenę pieniądza, 

Decyzja może nieco uspokoić rząd w Dehli, który chce, aby banki kontynuowały akcję kredytową, w celu wzmocnienia słabnącego wzrostu gospodarczego przed wyborami powszechnymi w przyszłym roku. W ostatnich tygodniach RBI i rząd znaleźli się w sporze odnośnie roli banku centralnego, a władze naciskają na więcej informacji na temat funkcji jaką powinien pełnić RBI w kształtowaniu polityki pieniężno-gospodarczej.

W październiku inflacja spowolniła do 13-miesięcznego minimum wynosząc 3,31 proc, zaś wzrost gospodarczy wyhamował do 7,1 proc. w okresie trzech miesięcy do września wobec 8 proc. kwartał wcześniej. 

RBI obniżył prognozę inflacyjną dla drugiej połowy roku fiskalnego kończącego się w marcu 2019 r. do przedziału 2,7-3,2 proc. wobec wcześniej oczekiwanego 2,9 do 4,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu