Bank Rosji chciałby zakazu używania i kopania kryptowalut

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-01-2022, 15:28

Rosyjski bank centralny uważa, że dla zagwarantowania stabilności finansowej i dobrobytu obywateli oraz suwerenności polityki pieniężnej, konieczne byłoby wprowadzenia zakazu używania i kopania kryptowalut na terytorium Rosji, informuje Reuters.

Adobe Stock

W opinii przedstawicieli rosyjskich władz monetarnych, które przytaczane są od lat, kryptowaluty można wykorzystać do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Mogą one być też źródłem podważania kontroli nad systemem finansowym i pieniężnym. I choć w 2020 r. nadano w Rosji status prawny kryptowalutom w 2020 r., jednak zakazano ich używania jako środka płatniczego.

Obecna propozycja Banku Rosji idzie jeszcze dalej. Oprócz zakazu używania wirtualnych walut, zakazana ma być też ich wydobywanie. Bank centralny stwierdził, że popyt spekulacyjny przede wszystkim determinuje szybki wzrost kryptowalut i że noszą one cechy piramidy finansowej, mogą tworzyć się bańki na rynku, zagrażając stabilności finansowej i obywatelom.

Rosja jest trzecim co do wielkości graczem na świecie w wydobyciu bitcoinów, za Stanami Zjednoczonymi i Kazachstanem. Bank Rosji podkreśla, że poważnym problemem jest gigantyczne zużycie energii jakie wiąże się z „kopaniem” kryptowalut.

Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu kopania kryptowalut w Rosji – powiedział bank.

Tymczasem Bank Rosji planuje wyemitować własnego rubla cyfrowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane