Czytasz dzięki

Bankrutuje brytyjski gigant stalowy

opublikowano: 22-05-2019, 14:39

British Steel, drugi pod względem wielkości producent stali w Wielkiej Brytanii, została postawiona w stan upadłości. Ważą się losy 5 000 miejsc pracy, informuje Bloomberg.

Spółka została postawiona w stan likwidacji przez brytyjski Sąd Najwyższy, który wyznaczył Ernst & Young do zarządzania tym procesem. Pomimo apeli w ostatniej chwili o pomoc rządową i nacisków ze strony ustawodawców i związków zawodowych, aby upaństwowić producenta stali, ostatecznie odmówiono udzielenia pomocy finansowej.

Zobacz więcej

Huta, produkcja stali

Bloomberg

- Możemy działać tylko w ramach prawa, jest jasne, że byłoby niezgodne z prawem udzielenie gwarancji lub pożyczki na warunkach wymaganych przez firmę. Rząd współpracuje z firmą, z właścicielem Greybull Capital i jej wierzycielami w celu zbadania wszystkich potencjalnych opcji - powiedziała premier Theresa May.

Przemysł stalowy w Wielkiej Brytanii od dawna walczy o rentowność w obliczu wysokich kosztów energii i pracy. British Steel również ucierpiała na skutek brexitu - niektórzy europejscy klienci obawiali się możliwych taryf na swoje zamówienia. Jednocześnie słaby funt spowodował, że import surowców, takich jak ruda żelaza, stał się droższy.

- Po uratowaniu firmy przed zamknięciem ponad trzy lata temu, ciężko pracowaliśmy, aby postawić ją na nogi. Nowe przeszkody związane brexit okazały się nie do pokonania  - czytamy w oświadczeniu firmy private equity Greybull Capital LLP.

Firma zatrudnia bezpośrednio około 5 000 osób, a kolejne 20 000 jest związanych z jej łańcuchem  dostaw. W North Lincolnshire, gdzie mieści się zakład, 66 proc. osób, które wzięły udział w referendum brexitowym, zagłosowało w  za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Firma wytwarza 2,8 mln ton stali rocznie, a produkty zostały wykorzystane w budynkach, w tym w drapaczu chmur Shard w Londynie, Hudson Yards w Nowym Jorku i Petronas Towers w Kuala Lumpur.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane