Bardzo krótka lista na chemię

Anna Bytniewska
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Nie będzie łatwo wybrać inwestora dla Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu. Wielkiego wyboru nie ma.

Prezesi prywatyzowanych spółek i eksperci

są rozczarowani

Nie będzie łatwo wybrać inwestora dla Tarnowa, Kędzierzyna i Ciechu. Wielkiego wyboru nie ma.

Nie minęło dziewięć dni od złożenia wstępnych ofert, a Nafta Polska (NP) ma już krótką listę firm zainteresowanych zakupem I grupy chemicznej, którą tworzą Ciech, Azoty Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Znalazło się na niej sześć firm: Bain Capital, konsorcjum Cinven oraz Kolaja Partners, National Qatar Industries Company, PCC, UAB Achema Group i I Fundusz Mistral. NP nie chce ujawnić, z jakiej puli zainteresowanych wyłoniła sześciu szczęśliwców.

Tak krawiec kraje…

Cztery podmioty z krótkiej listy to inwestorzy finansowi. Sprawdziły się więc zapowiedzi eksportów, że w czasach dekoniunktury branżowi będą bardziej zajęci własnymi problemami niż szukaniem okazji do zakupów. W drugiej połowie listopada NP spodziewa się ofert wiążących od inwestorów. Wcześniej jednak przeprowadzą oni due diligence spółek.

Nafta chce, by zainteresowani I grupą chemiczną, przygotowując oferty wiążące, wzięli pod uwagę nie tylko jej rozwój, ale także całego sektora chemicznego.

— Mamy deficyt w obrocie chemikaliami z zagranicą. Potencjał polskich zakładów jest niewystarczający, dlatego naszym celem jest zachęcenie inwestorów do podjęcia próby konsolidacji branży — mówi Marek Karabuła, prezes NP.

Przyznał też, że Nafta będzie wskazywała potencjalnym inwestorom dla Ciechu, Tarnowa i Kędzierzyna możliwość zakupu Anwilu, którego sprzedaż rozpoczął Orlen.

Prezes Nafty Polskiej nie chciał ujawnić też, która z sześciu firm chce kupić całość pierwszej grupy chemicznej.

— Ta informacja wzmacniałaby pozycję negocjacyjną takiego inwestora — twierdzi Marek Karabuła.

Nieoficjalne wiadomo, że jest ich dwóch. Nafta chce przekonać pozostałych, żeby również spróbowali powalczyć o wszystkie trzy firmy, ale upierać się przy tym nie będzie. W czasach dekoniunktury to kupujący dyktuje warunki.

— Pozostawienie Ciechu i Azotów Tarnów na giełdzie nie będzie naszym priorytetem w negocjacjach z inwestorami — mówi Marek Karakuła.

Zakończenie prywatyzacji I grupy chemicznej ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Jednak rozczarowanie

Spółki chemiczne wiedzą już, że prywatyzacja nie przyniesie im tego, na co bardzo liczyły.

— Duzi inwestorzy branżowi nie pojawili się na krótkiej liścia. To oznacza, że nie uzyskamy nowych technologii. Zależy nam teraz na tym, żeby inwestorzy przedstawili ciekawe programy rozwoju spó-łek. Dobrze by było, gdyby przy tym uwzględnili nasze gotowe strategie — mówi Krzysztof Jałosiński, prezes Kędzierzyna.

Eksperci z branży mają mieszane uczucia, bo wśród większości potencjalnych inwestorów z krótkiej listy nie ma takich, którzy specjalizują się w ciężkiej chemii.

— To nie rokuje dobrze. Ponadto jeżeli na liście pojawia się inwestor, któremu kilka lat wcześniej odmówiono sprzedaży Tarnowa i Kędzierzyna (chodzi o PCC), to możemy uznać, że znaleźliśmy się w punkcie wyjścia i zmarnowane zostały ostatnie trzy lata. Mamy dekoniunkturę, więc trudno będzie oczekiwać, że PCC gotowe będzie kupić te same spółki na poprzednich warunkach — mówi menedżer od lat związany z branżą chemiczną.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jego zdaniem, najbardziej obiecującym, ale niewymarzonym inwestorem dla chemii, może być fundusz Bain Capital.

— Katarczycy natomiast prawdopodobnie postawili jedynie na Azoty Tarnów. Trudno im bowiem będzie uzasadnić ekonomicznie inwestycje w produkty (nawozy), dla których znacznie tańsze surowce (gaz) mają u siebie — twierdzi nasz ekspert.

Jego zdaniem, próbą ogniową dla inwestorów będą rozmowy ze związkami zawodowymi. To one mogą zaważyć na powodzeniu prywatyzacji.

Na chemicznym kobiercu

Bain Capital — amerykański fundusz inwestycyjny private equity. Dokonał inwestycji w ponad 300 przedsiębiorstawach. Zarządza aktywami o wartości 58 mld USD. W ostatnich trzech latach przeprowadził 27 transakcji o wartości ponad 130 mld USD. Do najważniejszych inwestycji Bain Capital w chemię należą: Brentag Group, SigmaKalon i Novacap.

Konsorcjum:

Cinven — jeden z największych europejskich funduszy private equity o brytyjskim rodowodzie. W centrum jego zainteresowania są spółki o wartości ponad 100 mln USD. Do zrealizowanych inwestycji funduszu należy Avecia — firma zajmująca się produkcją chemikaliów specjalistycznych. Cinven zarządza aktywami wartości 11 mld EUR.

Kolaja Partners — międzynarodowa firma doradcza. Realizowała projekty dla takich firm. jak m.in.: Carlsberg, Danone, Dr Irena Eris, Ciech, Lotos, Orlen, OMV, Petrom.

National Qatar Industries — fundusz specjalizujący się w inwestycjach w sektorach naftowym, gazowym i petrochemicznym. Jego udziałowcem i prezesem jest Mohammed Ballol. Fundusz uzyskuje kapitał od inwestorów z Kataru. Od kilku lat interesuje się przemysłem chemicznym w Polsce.

PCC — firma niemiecka. W skład jej grupy wchodzi 100 spółek, m.in. polska PCC Rokita. PCC specjalizuje się w obrocie chemikaliami i paliwami stałymi. Jest jednym z większych w naszym regionie Europy producentów polioli, chloru i biosfenolu. Skonsolidowane przychody PCC w 2008 r. wyniosły 913 mln EUR, a EBITDA 28,7 mln EUR.

Achema — firma litewska, trzecia pod względem wartości sprzedaży w tym kraju. Specjalizuje się przede wszystkim w produkcji kwasu azotowego, amoniaku, mocznika, azotanu amonu i RSM — roztworu saletrzano-mocznikowego. Achema Group zatrudnia 6,1 tys. osób.

I Fundusz Mistral — fundusz private equity. Do jego największych inwestycji należą Zakłady Tworzyw Sztucznych IZO-Erg i Odratrans. W 2008 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży funduszu wyniosły 504 mln zł. W 2007 r. miały wartość 315 mln zł.

Anna

Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane