Barlinek zainwestuje 20 mln zł

Wojciech Twardziak
28-03-2002, 00:00

Barlinek, jedna z największych firm branży drzewnej, zainwestuje do końca roku co najmniej 20 mln zł. Środki, przeznaczone na modernizację, będą pochodzić od znanego inwestora Michała Sołowowa i banków.

W pierwszej połowie kwietnia akcjonariusze przedsiębiorstwa drzewnego Barlinek, producenta m.in. tarcicy i desek podłogowych, podejmą decyzję o dokapitalizowaniu spółki 3,5 mln zł. Pieniądze wyłoży inwestor giełdowy i główny akcjonariusz firmy — Michał Sołowow.

— Pod koniec 1999 r., kiedy spółka trafiła w ręce Michała Sołowowa, jej potrzeby kapitałowe oszacowaliśmy na 50 mln zł. Kwota będzie jednak nieco większa — mówi Paweł Wrona, prezes Barlinka.

Do końca roku spółka przeznaczy na nowe projekty co najmniej 20 mln zł.

— Zamierzamy postawić kolejny magazyn wyrobów gotowych oraz uruchomić drugą linię do produkcji desek podłogowych i suszarnię. Jednocześnie dojrzeliśmy do wprowadzenia zintegrowanego, informatycznego systemu zarządzania firmą — mówi Paweł Wrona.

Program modernizacyjny, realizowany od 2000 r., będzie kosztował około 53 mln zł.

Spółka należąca do grupy kapitałowej Michała Sołowowa nie podzieli też w najbliższym czasie losu swoich partnerów i nie wejdzie do obrotu publicznego.

— Nie zamierzamy wprowadzać Barlinka na giełdę. Firma dobrze prosperuje i rozwija się — mówi Michał Sołowow.

Barlinek produkuje również okleinę dla przemysłu meblarskiego. Udział spółki w rynku w tych dwóch ostatnich segmentach wynosi odpowiednio 50 i 33 proc. Jej największymi rywalami są m.in. Stolarka Wołomin, Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego i Baltic Wood (produkujące jednak głównie na eksport).

— Jak wszystkie firmy z branży drzewnej, borykamy się z problemem zakupu surowca od Lasów Państwowych. Mimo że centrala LP uelastyczniła sposób jego sprzedaży, w terenie zmieniło się niewiele — mówi Paweł Wrona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Twardziak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Barlinek zainwestuje 20 mln zł