Berlin dementuje doniesienia o zmianie polityki wobec Grecji

PAP
opublikowano: 04-01-2015, 20:24

Rząd Niemiec zdementował w niedzielę doniesienia prasowe o rzekomej zmianie stanowiska wobec dalszej obecności Grecji w strefie euro. Tygodnik "Der Spiegel" podał wcześniej, że zdaniem Berlina UE poradzi sobie ze skutkami wyjścia Grecji z eurolandu.

„Stanowisko (rządu) nie uległo zmianie” – oświadczył w Berlinie zastępca rzecznika rządu Georg Streiter.

Streiter zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. „Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki” – dodał.

Według "Spiegla" rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany do wyjścia Grecji ze strefy euro. Jak podał tygodnik w sobotę, zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble uważają, że euroland poradzi sobie z rezygnacją przez Grecję ze wspólnej europejskiej waluty.

Źródło w niemieckim rządzie wyjaśniło, że powodem zmiany stanowiska są postępy dokonane przez kraje strefy euro od apogeum kryzysu w 2012 roku. Groźba zainfekowania innych krajów jest ograniczona, ponieważ Portugalia i Irlandia uważane są za gospodarki uzdrowione - czytamy w "Spieglu". Ponadto istnieje Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - skuteczny mechanizm ratunkowy; o bezpieczeństwo banków troszczy się natomiast unia bankowa.

Jak zaznacza "Der Spiegel", obecnie nie ma odpowiedzi na pytanie, czy jakiś kraj może opuścić euroland, pozostając mimo to w Unii Europejskiej. "W razie potrzeby wyjaśnią to pomysłowi prawnicy" - powiedział anonimowy przedstawiciel rządu. Rząd w Berlinie uważa wyjście Grecji ze strefy euro za niemal nieuniknione w przypadku, gdyby szef opozycji Aleksis Cipras (przywódca skrajnie lewicowej Syrizy - PAP) przejął władzę po wyborach parlamentarnych 25 stycznia, odchodząc od polityki zaciskania pasa i odmawiając obsługi greckiego długu.

Wicepremier Grecji Ewangelos Wenizelos powiedział w niedzielę, że Schaeuble już w 2011 roku sugerował Grecji opuszczenie strefy euro. Niemiecki polityk dał się wówczas przekonać, że oznaczałoby to niebezpieczeństwo dla eurolandu i zmienił zdanie – wyjaśnił grecki polityk w wywiadzie dla wydawanej w Atenach gazety "Kathimerini".

Długa i dramatyczna rozmowa odbyła się w listopadzie 2011 roku w barze jednego z hoteli we Wrocławiu – pisze agencja dpa, która poinformowała o wywiadzie. Wenizelos był wówczas greckim ministrem finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu