Berlin zamraża czynsze

opublikowano: 21-10-2019, 10:17

Partie rządzące w Berlinie zawarły porozumienie w sprawie zamrożenia na pięć lat czynszów w stolicy Niemiec, co stanowi jeden z najbardziej radykalnych planów rozwiązania problemu spirali kosztów mieszkaniowych w mieście, informuje Bloomberg.

Grupy najemców w Monachium naciskają na sześcioletni okres zamrożenia, jednak inne niemieckie miasta nie poszły jeszcze w ślady Berlina w obawie, że działania te mogą skomplikować rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Porozumienie między berlińskimi socjaldemokratami, Zielonymi i partią lewicową toruje drogę do tego, by w tym tygodniu ustawodawca miasta zatwierdził rozwiązania, zanim wejdą one w życie w pierwszym kwartale 2020 r. Ostateczne porozumienie zostało zawarte w ciągu dwudniowego maratonu, który odbył się pod koniec ubiegłego tygodnia, po miesiącach rozmów.

- Wkraczamy na nowe terytorium. Inni mówią o tym, ale my to robimy - powiedział burmistrz Michael Mueller.

Inicjatywa przedstawiona przez Katrin Lompscher z partii lewicowej, szefową ds. rozwoju miejskiego i mieszkalnictwa w Senacie miasta, ma na celu zmniejszenie obciążenia najemców po boomie na rynku nieruchomości, który spowodował podwojenie czynszów w ciągu ostatniej dekady. Interwencja polityczna przestraszyła inwestorów w czasie, gdy prowadzona jest osobna kampania mająca na celu zmuszenie rządu berlińskiego do wywłaszczenia nieruchomości od dużych właścicieli.

Jednym z największych przegranych jest spółka Deutsche Wohnen, największy właściciel mieszkań w Berlinie. Od czasu ogłoszenia w czerwcu planu zamrożenia czynszu firma straciła około jednej piątej wartości rynkowej. W poniedziałek rano jej akcje spadły aż o 4,6 proc. Vonovia, największa niemiecka firma z branży nieruchomości, traciła 1,6 proc.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy