Bez planu naprawczego KHW utraci w kwietniu płynność finansową

PAP
opublikowano: 15-01-2015, 13:03

Katowicki Holding Węglowy bez wdrożenia planu naprawczego utraci płynność finansową w kwietniu - poinformował prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

"Program naprawczy mamy gotowy, dwukrotnie przedstawiłem jego założenia stronie społecznej. Zobowiązałem się, że w piątek go otrzymają. Chcemy skorzystać z benefitów ustawy, która jest procedowana" - powiedział PAP Łukaszczyk.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który jest obecnie procedowany w Sejmie. Nowelizacja ta ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.

"Bez wdrożenia programu naprawczego nasza płynność finansowa wygasa w kwietniu" - dodał.

Łukaszczyk poinformował, że KHW ma w lutym zabezpieczone środki na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Jeśli chodzi o marzec, to postara się je zabezpieczyć poprzez ruchy związane z prolongatą zobowiązań.

"Jeśli przyjmiemy i wdrożymy plan naprawczy, a banki go przyjmą, to na koniec tego roku nasz wynik powinien wynieść w okolicach zero-plus, a w 2016 roku znacznie powyżej zera" - powiedział prezes KHW.

 Łukaszczyk poinformował, że w przypadku KHW najtrudniejsza sytuacja co do węgla i kosztów wydobycia jest "na ruchu Boże Dary w kopalni Murcki Staszic". Dodał, że występują tam znaczne ilości metanu, są zagrożenia geologiczne, węgiel ma słabą jakość.

W 2014 roku straty na tym ruchu wyniosły blisko 200-220 mln zł.

"Szacujemy, że do 2020 roku skumulowana strata wyniosłaby 1,1 mld zł. Chcemy wygasić wydobycie na tym ruchu i zbyć infrastrukturę do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i tym samym się oddłużyć" - powiedział.

"Na polskim rynku jest za dużo węgla złej jakości, przebudowujemy więc nasz front na produkcję w gigadżulach, a nie tonach. Tam, gdzie jest zbędna infrastruktura dołowa, wyciągowa albo przeróbcza, będziemy ją likwidować, upłynniać albo łączyć" - dodał.

Dodał też, że wszyscy niezbędni do produkcji pracownicy, którzy obecnie pracują w ruchu Boże Dary znajdą pracę w KHW. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane