Bezrobocie na Wyspach najniższe od początku 1975 r.

opublikowano: 17-12-2019, 13:55

Chociaż nadal nie rozstrzygnięte do końca są kwestie związane z brexitem, kładące się cieniem na gospodarkę, rynek pracy w Wielkiej Brytanii pozostaje w bardzo dobrej kondycji.

W okresie trzech miesięcy do października włącznie liczba osób pozostających bez pracy spadła o 13 tys. do 1,281 mln, wynika z danych Biura Statystyk Narodowych (ONS). To najniższy poziom wskaźnika od stycznia 1975 r.

Z kolei wskaźnik zatrudnienia wspiął się na historyczny szczyt na poziomie 76,2 proc. po wzroście o 24 tys., co podwyższyło liczbę osób pracujących do łącznie 32,8 mln.

Tymczasem spowolnił we wspomnianym okresie wzrost wynagrodzeń. Dynamika wzrostu wyhamowała do 3,5 proc. z 3,6 proc. jakie notowano na przestrzeni okresu lipiec-wrzesień. 

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii było 794 tys. wolnych miejsc pracy od września do listopada 2019 r. To o 20 tys. mniej niż w poprzednim kwartale i 59 tys. mniej niż rok wcześniej.

Ilość wakatów spadała przez 10 miesięcy z rzędu i wyniosła na koniec października poniżej 800 tys. po raz pierwszy od ponad dwóch lat.

Szacowany wskaźnik zatrudnienia mężczyzn wyniósł 80,4 proc., a kobiet 72 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu