BGŻ trafi na GPW

Beata Tomaszkiewicz
16-04-2002, 00:00

Resort skarbu chce w 2003 r. dopuścić do publicznego obrotu mniejszościowe pakiety akcji PKO BP i BGŻ. Chce też, aby ten drugi bank przejął zarządzanie środkami będącymi w dyspozycji NFOŚiGW.

Komisja Nadzoru Bankowego naciska na natychmiastowe dokapitalizowanie BGŻ kwotą 600 mln zł.

— Zaczęliśmy w tej sprawie rozmowy m.in. z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju — mówi Małgorzata Ostrowska, wiceminister skarbu państwa.

Dodaje, że w zamian za wniesiony kapitał bank otrzymałby pakiet akcji BGŻ.

— MSP w umowie z EBOiR zagwarantowałoby sobie prawo pierwokupu tych walorów. Inwestor mogłby otrzymać część akcji będących obecnie w posiadaniu banków spółdzielczych i regionalnych — dodaje Małgorzata Ostrowska.

Banki spółdzielcze i regionalne, które razem mają ponad 34 proc. BGŻ, zdecydują o odsprzedaży swoich walorów na majowym WZA BGŻ.

Z ostatniej wyceny wynika, że jedna akcja BGŻ jest warta 65 zł. BR i BS chcą oprócz gotówki również szereg przywilejów np. zwolnienia z części podatku.

W opinii Małgorzaty Ostrowskiej, z BOŚ do BGŻ powinno zostać przeniesione zarządzanie środkami NFOŚiGW.

— BGŻ ma nadal obsługiwać sektor rolno-spożywczy, więc potrzebuje europejskiego know-how. Może mu go dać NFOŚiGW, dysponujący środkami z Unii Europejskiej — wyjaśnia Małgorzata Ostrowska.

Ostateczny głos w tej sprawie należy do rządu.

Po planowanej restrukturyzacji i dokapitalizowaniu, akcje BGŻ mogłyby już w przyszłym roku trafić na giełdę, podobnie jak PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BGŻ trafi na GPW