BH: kwietniowa inflacja nie zaskoczyła rynku

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 15-05-2001, 20:07

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych wzrósł 0,8% w kwietniu, co oznacza 6,6% wzrost w stosunku rocznym (6,2% w marcu). W okresie od stycznia do kwietnia, inflacja wzrosła o 2,2%, wobec 4% w odpowiadającym okresie w zeszłym roku. Tak jak oczekiwaliśmy, inflacja wzrosła głównie za sprawa cen żywności i energii. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły 1,5% miesiąc do miesiąca (1,4% według danych wstępnych) i były 7% wyższe w stosunku rocznym. Ceny energii wzrosły w kwietniu 0,9% co oznacza 12,1% rok do roku. Według GUS ceny paliw nie zmieniły się w kwietniu. Ceny towarów konsumpcyjnych wciąż potwierdzają, ze popyt wewnętrzny jest wciąż słaby. Ceny odzieży i butów wzrosły jedynie o 0,1% m/m i a ich wzrost w stosunku rocznym spadł do 1,9% (2,3% w kwietniu).

Myślimy, ze inflacja może ustabilizować się w maju. Myślimy ze będzie na poziomie 6,5-6,6% rok do roku, głownie z powodu wzrostu cen telekomunikacyjnych i cen paliw. 23 maja, GUS opublikuje dane o cenach żywności w pierwszej połowie maja. Jeśli dane potwierdza trend spadkowy, obserwowany w drugiej połowie kwietnia, istnieje szansa dalszego spadku inflacji.

Niemniej jednak, podtrzymujemy nasza opinie, ze wzrost inflacji oraz luźna polityka fiskalna, odwiodą RPP od obniżki stop procentowych 29-30 maja. Pamiętajmy, ze inflacja w kwietniu wzrosła głównie z powodu czynników sezonowych. Według naszych obliczeń inflacja netto obniżyła się do 6,6% z 6,7% w marcu.

Katarzyna Zajdel-Kurowska, Marcin Bilbin

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: kwietniowa inflacja nie zaskoczyła rynku