BIEC: WRP lekko spadł we wrześniu, widać powrót poprawy na rynku pracy

ISBNews
01-10-2015, 09:37

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 0,6 pkt we wrześniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Spośród składowych Wskaźnika Rynku Pracy, pięć oddziałuje obecnie w kierunku spadku jego wartości, przy czym wpływ dwóch jest niewielki. Zapowiadają one poprawę sytuacji na rynku pracy. Jedna zmienna jest neutralna, a dwie działają w kierunku wzrostu wartości wskaźnika" - czytamy w raporcie.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 10%, zaś po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych zmalała o 0,1 pkt proc. i wyniosła 10,5%.

"Utrzymuje się pozytywny wpływ liczby ofert zatrudnienia. W ujęciu miesięcznym liczba wakatów dostępnych w PUP-ach nie uległa zmianie, ale ofert pracy jest o około 20% więcej niż na początku bieżącego roku oraz około 30% więcej w stosunku do sytuacji sprzed roku. Strumień nowych ofert pracy przekroczył już wartość z 2008 roku, kiedy to odnotowano najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu" - czytamy dalej w raporcie.

Utrzymuje się nieznaczna przewaga przedsiębiorstw planujących redukcję liczby pracowników nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy. Redukcję zatrudnienia zapowiadają firmy małe; zaś firmy średniej wielkości oraz duże przedsiębiorstwa przewidują wzrost zatrudnienia. Według prognoz zwolnienia dotyczą branży przetwarzającej koks i ropę naftową oraz sektora odzieżowego.

Największe pozytywne zmiany w kreowaniu nowych miejsc pracy prognozowane są przez producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, przez producentów urządzeń elektrycznych, producentów pozostałego sprzętu transportowego, ale także producentów wyrobów tekstylnych, podało Biuro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: WRP lekko spadł we wrześniu, widać powrót poprawy na rynku pracy