Bielan: Lech Kaczyński nie będzie uczestniczył w rozmowach z PO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 15:44

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński nie będzie uczestniczył w rozmowach PiS i PO na temat tworzeniawspólnego rządu - oświadczył w środę PAP rzecznik PiS Adam Bielan.

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński nie będzie uczestniczył w rozmowach PiS i PO na temat tworzeniawspólnego rządu - oświadczył w środę PAP rzecznik PiS Adam Bielan.

"Z Donaldem Tuskiem jako szefem partii spotka się ewentualnie jutro prezes PiS Jarosław Kaczyński" - powiedział Bielan. "Lech Kaczyński w żaden sposób nie będzie uczestniczył w rozmowach z PO" - podkreślił. "Dlaczego, z jakiego powodu (miałby uczestniczyć)?" - pytał.

    W odpowiedzi na pismo Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tworzenia rządu, szef PO Donald Tusk powiedział w środę po godz. 14 dziennikarzom w Warszawie, że Platforma wyraża zainteresowanie spotkaniem z przywódcami PiS w czwartek.

    "Proponujemy, by spotkanie z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi było otwarte dla mediów, by uniknąć w czasie tworzenia rządu wrażenia, że nie wszystko jest jasne" - dodał Tusk. Powiedział, że ze strony PO w spotkaniu będzie uczestniczył Jan Rokita i on.

    Bielan powiedział PAP, że Lech Kaczyński spotyka się z Donaldem Tuskiem na debatach prezydenckich. "Chcemy oddzielić kampanię prezydencką od rozmów na temat rządu i dziwię się, że Donald Tusk stara się kwestię rozmów na temat rządu, która po wyborach interesuje chyba wszystkich Polaków, połączyć z kampanią prezydencką. To jest bardzo zły pomysł" - zaznaczył Bielan.

    Bielan wyraził też zdziwienie, że do spotkania przedstawicieli PiS i PO nie dojdzie już w środę, co proponowała jego partia. "Nie dojdzie dzisiaj, nie doszło też wczoraj. No trudno. Dni lecą, nie z naszej winy te prace się opóźniają" - oświadczył.

    Podkreślił też, że PiS oczekuje jednak od Platformy wskazania jej kandydatów na marszałka Sejmu i wicepremiera. "Jeśli chodzi o program, to ja przypomnę, że to Platforma prosiła o nazwisko kandydata na premiera zanim przystąpi do rozmów o programie. My też prosimy PO o nazwisko marszałka i wicepremiera, a o programie jesteśmy oczywiście gotowi rozmawiać w każdej chwili" - powiedział rzecznik partii.

    Odnosząc się do postulatu Platformy, by rozmowy koalicyjne odbywały się przy otwartej kurtynie, Bielan ocenił, że jego realizacja sprawiłaby, iż doszłoby raczej do politycznego spektaklu niż rozmów o rządzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane