Biotechnologiczna gwiazda może zadebiutować na GPW

Fundusze sfinansują spółce PolTREG przygotowanie do szczepionki na cukrzycę. Niewykluczone, że wyślą producenta na giełdę.

PolTREG pracuje nad innowacyjną metodą terapii cukrzycy typu I u dzieci. Spółka pozyskała dwóch nowych inwestorów — fundusz Paan Capital i TFI Trigon. Sfinansują przygotowania do badań klinicznych rejestracji metody TREG, szczepionki hamującej rozwój cukrzycy u dzieci, w Europejskiej Agencji Leków (EMA). To poprzedzi komercjalizację produktu.

— W ciągu kolejnych 8-10 miesięcy spółka zamierza doprowadzić do zatwierdzenia, w ramach procedury Scientific Advice, ścieżki badań rejestracyjnych w procedurze EMA — mówi Mariusz Jabłoński.
Zobacz więcej

— W ciągu kolejnych 8-10 miesięcy spółka zamierza doprowadzić do zatwierdzenia, w ramach procedury Scientific Advice, ścieżki badań rejestracyjnych w procedurze EMA — mówi Mariusz Jabłoński. Marek Wiśniewski

— Wnosimy nie tylko pieniądze, ale też znajomość rynku medycznego — mówi Mariusz Jabłoński, partner Paan Capital, wcześniej wieloletni prezes w spółkach medycznych. Terapia, stosująca limfocyty T-regulatorowe do hamowania postępów cukrzycy, technicznie jest już gotowa do komercjalizacji. Umożliwi ją dopiero rejestracja produktu leczniczego w UE.

— W ciągu kolejnych 8-10 miesięcy spółka zamierza doprowadzić do zatwierdzenia, w ramach procedury Scientific Advice, ścieżki badań rejestracyjnych w procedurze EMA — mówi Mariusz Jabłoński.

Spółka rozpoczęła współpracę z międzynarodową firmą doradczą ERA Consulting z Londynu, która ma pomóc w przygotowaniu leku do kolejnej fazy badań. Paan Capital i TFI Trigon sfinansują ten projekt. Dofinansują też nowe laboratorium, budowane we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, które pozwoli na zwiększoną produkcję preparatu leczniczego oraz umożliwi uzyskanie wyników leczenia, niezbędnych do przeprowadzanej procedury rejestracyjnej. Część wydatków przeznaczonych na przeprowadzenie badań nad uprzemysłowieniem metody będzie sfinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (7 mln zł), wkład własny oraz wydatki niekwalifikowalne — z puli pieniędzy pozyskanych od konsorcjum Paan Capital i TFI Trigon. W pierwszej rundzie finansowania pod koniec 2015 r. wziął udział krakowski fundusz Innoventure. Spółka otrzymała też granty z funduszy unijnych, NCBR i pożyczkę z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. To jednak nie koniec potrzeb kapitałowych trójmiejskiej firmy. Pod koniec ubiegłego roku przekształciła się w spółkę akcyjną i na horyzoncie rysuje się debiut giełdowy.

— Ze wstępnych analiz wynika, że będziemy potrzebowali dalszego finansowania z zewnątrz. Będziemy aplikować o kolejne kwoty unijne lub z NCBR, ale bardzo prawdopodobne jest IPO. Decyzję o debiucie podejmiemy, gdy będzie znana ścieżka badań rejestracyjnych w procedurze EMA — mówi Mariusz Jabłoński. Komercjalizacja produktu w UE będzie najprawdopodobniej możliwa w 2020-21 roku. W kolejnych latach planowane jest wejście na rynek amerykański.

— Docelowy model zakłada, że szczepionka będzie podawana w szpitalach. Przewidujemy sprzedaż w modelu szpitali partnerskich, które będą replikowały produkowały TREGi w swoich laboratoriach — mówi Mariusz Jabłoński. WHO szacuje, że na cukrzycę zachoruje 366 mln osób do 2030 r. na całym świecie. Cukrzyca typu I może stanowić 10-15 proc. zachorowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu