Birol: ropa raczej będzie pogłębiać przecenę

Choć ceny ropy podjęły próby odreagowania po spadku do niemal siedmioletniego minimum na początku tego tygodnia, liczący na to, że dojdzie do odbicia w przyszłym roku mogą się bardzo rozczarować, ocenia Faith Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energi (IEA).

W wywiadzie dla stacji CNBC oficjel stwierdził, że ceny surowca mogą nadal spadać w 2016 r., co będzie stanowić wyzwanie dla rządów, które starają się zwiększyć udział kosztownej energii odnawialnej.

Fatih Birol, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Fatih Birol, fot. Bloomberg

Patrząc na przyszły rok nie widzę wielu powodów, które mogłyby wywierać presję na wzrost cen ropy – twierdzi Birol. Wyjaśnił, że popyt na ropę pozostaje niski, a powrót na rynek Iranu dodatkowo zwiększy nadpodaż surowca. 

Taka sytuacja będzie miała oczywiście określone konsekwencje dla inwestycji w sektorze naftowym – dodaje dyrektor IEA.

Birol poinformował, że szacunki IEA wskazują, że inwestycje w branży naftowej spadły w tym roku o 20 proc., co jest najgorszym wynikiem w historii. Przyszły rok nie zmieni tego trendu.

Jeszcze nigdy nie widzieliśmy w ciągu ostatnich 30 lat by inwestycje w sektorze spadały przez dwa lata  rzędu - powiedział oficjel w wywiadzie dla CNBC.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Birol: ropa raczej będzie pogłębiać przecenę