Bitcoin nawet po 13499 USD na giełdzie w Zimbabwe

opublikowano: 15-11-2017, 12:21
aktualizacja: 15-11-2017, 12:24

Wojskowy zamach stanu w Zimbabwe spowodował wzrost kursu bitcoina na miejscowej giełdzie nawet o 10 proc.

Pisaliśmy niedawno o rosnącej popularności bitcoina w Zimbabwe. Mieszkańcom tego afrykańskiego kraju kryptowaluty dają ochronę przed finansowym krachem na miejscowym rynku. Wojskowy zamach stanu przeciwko prezydentowi Robertowi Mugabe, do którego doszło we wtorek, spowodował jeszcze większy wzrost popytu na bitcoina na giełdzie Golix. Cena najpopularniejszej kryptowaluty dochodził tam nawet do 13499 USD (48,32 tys. zł). To dwa razy więcej niż za bitcoina płaci się na innych giełdach. Obecnie jego kurs rośnie na Coindesk o 5,6 proc. do 6968,73 USD. Na giełdzie Golix w ciągu ostatnich dni dokonywano transakcji za ponad 1 mln USD. W całym 2016 roku ich wartość wyniosła ok. 100 tys. USD. Zimbabwe nie ma własnej waluty od 2009 roku. Oficjalnie uznaną są m.in. dolar amerykański i południowoafrykański rand.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Działający od 2014 roku Golix to nieregulowana giełda, która daje mieszkańcom Zimbabwe możliwość kupna różnych kryptowalut. Ceny bitcoina są tam ustalane w oparciu o podaż i popyt, informuje Taurai Chinyamakobvu, współwłaściciel giełdy. Sprzedający bitcoiny rozliczani są w dolarach amerykańskich zdeponowanych elektronicznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu