Bogdan Góralczyk: W wyścigu do Unii Europejskiej liczy się skuteczność

Bogdan Góralczyk
22-10-1999, 00:00

Bogdan Góralczyk: W wyścigu do Unii Europejskiej liczy się skuteczność

W DRODZE DO UNII: Polska, obok Węgier, jest najbliżej spełnienia kryteriów przyjęcia do UE, ale przed nią jeszcze daleka droga — uważa Bogdan Góralczyk. fot. Małgorzata Pstrągowska

Komisja Europejska zasugerowała Radzie Europejskiej zmianę strategii poszerzenia. Najwyraźniej mając na uwadze stabilność na Bałkanach „po Kosowie” zaleciła rozpoczęcie negocjacji z pozostałymi państwami naszego regionu oraz Maltą. Po grudniowym szczycie w Helsinkach zamiast sześciu zespołów negocjujących będzie ich dwanaście, a tempo rozmów będzie uzależnione od indywidualnych postępów państw kandydujących. To dla nas wyzwanie i powód do mobilizacji. Jeszcze bardziej niż poprzednio, sukces w postaci członkostwa w UE zależy od naszej pracy i stopnia przygotowania.

NAJNOWSZA opinia Komisji, druga z kolei, nie pozostawia cienia wątpliwosci, że jeszcze długa droga przed nami. Długi, 94-stronicowy dokument z chłodną precyzją i obiektywizmem dokonuje wiwisekcji stanu naszych przygotowań. Dla oceniających liczy się tylko to, co już zrobione, a nie to, co zapowiedziane. Wiele zaleceń powtarza się niemal dosłownie za raportem sprzed roku.

POLSKA na tle innych wypada nieźle. Jest najbliżej, obok Węgrów, spełnienia trudnego kryterium sformułowanego w czerwcu 1993 r. na szczycie UE w Kopenhadze dotyczącego wytrzymałości na presję unijnej konkurencji. Mimo kryzysu w Rosji i spadku tempa wzrostu w Unii, Polska zachowała stabilność ekonomiczną, a większość wskaźników makroekonomicznych jest chwalona. Niepokój budzi jedynie rosnący deficyt handlowy oraz na rachunku bieżącym. Do stron pozytywnych zaliczono też dobry klimat inwestycyjny, szybki napływ obcych kapitałów oraz zdecydowaną poprawę w sektorze bankowym i finansowym, głównie dzięki szybkiej prywatyzacji.

MANKAMENTÓW, problemów i spraw do rozwiązania jest jednak nieporównanie więcej. Komisja domaga się od nas szybkiej restrukturyzacji i prywatyzacji hutnictwa, przemysłu ciężkiego i w ogóle forsownej prywatyzacji wszelkich przedsiębiorstw (przede wszystkim LOT-u i elektrowni). Z taką prywatyzacją wiąże się jednak wymóg odejścia od ograniczeń wobec obcego kapitału, jeśli chodzi o jego działalność w sektorze audiowizualnym, ubezpieczeniach, telekomunikacji czy grach losowych.

DOTYKAMY kolejnego, zasadniczego problemu, jakim jest niedostosowanie w należytym stopniu naszego prawa do unijnych wymogów. Tu lista spraw do załatwienia jest najdłuższa, a krytyka najsurowsza. Komisja domaga się, by przyjąć nowe ustawy o: łączności, pomocy państwa, prawie autorskim, o bezpieczeństwie produktów i unijnych certyfikatach, procedurach postępowania przy upadłości i o funkcjonowaniu rynku obrotu nieruchomościami.

DO TEGO dochodzą największe problemy do rozwiązania: brak postępów w restrukturyzacji rolnictwa, konieczność przyjęcia najważniejszych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska, szybszy rozwój infrastruktury komunikacyjnej, a zwłaszcza drogowej, i wreszcie cały blok z zakresu polityki bezpieczeństwa: uszczelnianie wschodniej granicy, skuteczniejsze zwalczanie zorganizowanej przestępczości, w tym walka z praniem brudnych pieniędzy czy przerzutem narkotyków.

UNIJNY katalog spraw do załatwienia nie jest wiec mały. Bez rozwiązania powyższych problemów trudno sobie wyobrazić nasze członkostwo w UE. A co Unia zamierza zrobić ze swej strony? Przede wszystkim zapowiada, że do końca 2002 r. dokona niezbędnych reform instytucjonalnych przed kolejnym poszerzeniem. Od tej chwili będzie „otwarta”, a to kto pierwszy przekroczy tę furtkę też jest sprawą otwartą. Wyścig przyspieszono. Konkurencja — jeszcze większa niż była.

Bogdan Góralczyk jest publicystą i wykładowcą, pracownikiem naukowym Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Góralczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bogdan Góralczyk: W wyścigu do Unii Europejskiej liczy się skuteczność