Czytasz dzięki

Borys: polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii

  • PAP
opublikowano: 12-10-2020, 14:08

Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii koronawirusa - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.

"Druga faza zachorowań stała się faktem. Tym samym żegnamy niestety literę V, witamy literę W jako taki symbol tego, jak zachowuje się koniunktura gospodarcza. Niestety, ta obecna druga fala najprawdopodobniej oznacza, że przed nami jeszcze trudne miesiące i oby to drugie dno tego kryzysu wywołanego pandemią było jak najpłytsze i żebyśmy przez ten okres przeszli możliwie bezpiecznie" - mówił szef PFR.

Paweł Borys
Zobacz więcej

Paweł Borys fot. Marek Wiśniewski

Podkreślił, że krajowy system gospodarczy jest dobrze przygotowany na nadejście kolejnej fali pandemii koronawirusa.

"Wchodząc w drugą falę pandemii – jestem przekonany – że polska gospodarka jest do tego dobrze przygotowana. W sektorze przedsiębiorstw depozyty są wyższe o ponad 50 miliardów zł niż były jeszcze w marcu, więc firmy dysponują dość solidną poduszką płynnościową i te zasoby finansowe na okres co najmniej trzech miesięcy deklaruje blisko 50 procent firm" - wyjaśnił.

Ocenił, sytuacja na rynku pracy jest stabilna. "Nie mamy do czynienia w tej chwili – i miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie – z zamknięciem gospodarczym, lockdownem" - dodał.

Zdaniem Borysa, druga fala pandemii będzie miała inny charakter.

"Podczas tej pierwszej mieliśmy do czynienia z zerwaniem się łańcucha dostaw, szokiem podażowym, turbulencjami na rynkach finansowych, zamknięciem granic handlu. W tej chwili głównie zmagamy się z tym, że pandemia spowoduje ograniczenie wydatków inwestycyjnych firm, wydatków konsumentów. Jak pokazuje przykład Szwecji, która nie wprowadziła pełnego lockdownu w II kwartale, to już wystarczy, niestety, żeby ta koniunktura w najbliższych miesiącach się pogarszała" - mówił.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prezes PFR ma nadzieję, że nadchodzący okres "zarówno sektor przedsiębiorstw, jak i rynek pracy, przejdzie możliwie bezpiecznie, bez upadłości i bez istotnego skoku bezrobocia".

"Wydaje mi się, że to jest możliwe – w tej chwili aktywność gospodarcza jest na poziomie ok. 93-95 procent tego poziomu sprzed COVID-u. Więc mieliśmy jednak z solidnym odbiciem w trzecim kwartale. I miejmy nadzieję, że najbliższy kwartał, dwa, nie spowoduje gwałtownego wyhamowania tego trendu, chociaż musimy się liczyć z tym, że pewne spowolnienie przyjdzie" - zaznaczył.

Hasło X Europejskiego Kongresu Finansowego to „Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”.

Głównym celem kongresu jest debata na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowywanie rekomendacji w zakresie rozwiązań dotyczących bezpiecznego rozwoju w trakcie i po kryzysie.

Tematyka ponad 20 debat i wystąpień dotyczyć będzie m.in.: scenariuszy gospodarczych dla Europy, odbudowy wartości gospodarki po kryzysie, roli instytucji finansowych, nowych technologii i innowacji w procesie wychodzenia z kryzysu, restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej dla kapitału prywatnego, czy wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę.

Jubileuszowy EKF zakończy się w środę. Transmisja internetowa EKF odbywa się ze studia w Międzynarodowych Targach Gdańskich AmberExpo.

Współorganizatorami X EKF są Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, Bank Pekao, NDI oraz Centrum Myśli Strategicznych. Poprzednie edycje kongresu odbywały się w Sopocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane