Brytyjski węzeł gordyjski

  • Marek Rogalski
opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Brexit zaczyna być coraz bardziej męczący. Niestety wiele wskazuje na to, że szybko się nie zakończy, chyba, że go… w ogóle nie będzie.

We wtorek Izba Gmin po raz kolejny wyraziła negatywną opinię na temat porozumienia rozwodowego negocjowanego miesiącami przez rząd premier Theresę May z unijnymi urzędnikami. Przeciw opowiedziało się aż 391 parlamentarzystów, co podważa sens dalszego politycznego majstrowania przy tym wątku, co próbowała w ostatnich tygodniach robić szefowa rządu. Każe to jednak postawić pytanie o sens przekładania rozwodu z unią o 2-3 miesiące, skoro szanse na to, że sprawy w tym czasie posuną się znacząco do przodu są znikome. Bruksela nie zgodzi się na mocną ingerencję w treść porozumienia, która definitywnie rozwiązywałaby dylemat związany z irlandzkim bezpiecznikiem, gdyż natychmiast veto zgłosiłaby Irlandia, a zakłada się przecież jednomyślność.

Pozostaje zatem naciskanie na wydłużenie w czasie rozwodu nawet do 2021 r., po cichu licząc na to, że dodatkowe kilkanaście miesięcy pozwoliłoby Brytyjczykom zorganizować drugie referendum, które być może doprowadziłoby do anulowania brexitu. Taki scenariusz zostałby w krótkim okresie dobrze przyjęty przez rynki, ale w długim horyzoncie tylko wydłużałby okres niepewności i sprawiał, że brytyjska gospodarka rozwijałaby się poniżej potencjału. Docelowo mógłby prowadzić też do złamania politycznego duopolu na brytyjskiej scenie politycznej — pojawiłaby się nowa siła polityczna, która przejęłaby głosy tych obywateli, którzy popierali i nadal popierają scenariusz brexitu.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy