Były wenezuelski oficjel skazany na 10 lat za gigantyczne łapówkarstwo

opublikowano: 28-11-2018, 07:51

Były skarbnik narodowy Wenezueli został skazany na Florydzie na 10 lat więzienia za wzięcie ponad 1 mld USD łapówek, aby pomóc bogatym Wenezuelczykom wykorzystać sfałszowany system wymiany walut i przesłać pieniądze do USA i innych krajów, donosi Bloomberg, powołując się na amerykański Departament Sprawiedliwości.

Alejandro Andrade Cedeno przyznał się do winy w sądzie federalnym w West Palm Beach na Florydzie. Przyjmował zarówno gotówkę, jak i domy, samochody, mistrzowskie konie i luksusowe zegarki. Andrade, który przyznał się do wzięcia udziału w spisku zajmującym się praniem brudnych  pieniędzy, postanowił pomagać prokuratorom i zgodził się na utratę gotówki i aktywów, w tym nieruchomości, koni wyścigowych, pojazdów i kont bankowych.

Zobacz więcej

Więzienie

Istock

54-letni Andrade, był niegdyś ochroniarzem nieżyjącego prezydenta Hugo Chaveza, Jako szef resortu skarbu, Andrade decydował, które domy maklerskie będą sprzedawać obligacje z portfela skarbnika denominowane w dolarach amerykańskich. Jego konspiratorzy mogli dzięki temu "uzyskać znaczne zyski z transakcji wymiany".

Nawet po tym, jak Andrade przeniósł się w 2012 roku do Wellington na Florydzie, proceder łapówkarki kontynuowany był aż do listopada ubiegłego roku. Andrade powiedział, że łapówki, które wziął od innych konspiratorów, obejmowały również pieniądze od miliardera Raul Gorrin Belisario, który kupił sieć telewizyjna Globovision w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu