BZ WBK kupuje część Deutsche Bank Polska

WST, ESPI
opublikowano: 14-12-2017, 08:33
aktualizacja: 14-12-2017, 08:36

Bank Zachodni WBK podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą, nabycie przez wydzielonej części Deutsche Bank Polska.

Wstępna cena nabycia na dzień podpisania umowy wynosi 1,29 mld zł i obejmuje:
- 1,27 mld zł za Wydzieloną Działalność DB Polska,
- 20 mln zł za DB Securities

Michał Gajewski, prezes BZ WBK
Marek Wiśniewski

BZ WBK nabędzie Wydzieloną Działalność DB Polska oraz DB Securities w zamian za 1,29 mld zł płatne w 80 proc. akcjami i w 20 proc. gotówką. Przejmujący wyemituje 2,75 mln nowych akcji na rzecz DB AG, odpowiadające 2,7 proc. udziałowi w BZ WBK.

Wydzielona Działalność DB Polska zostanie wyodrębniona z DB Polska w drodze podziału i wniesiona do BZ WBK.

W grę wchodzi określona części działalności DBPL w skład, której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP) oraz 100 proc. akcji w DB Securities S.A. 

Stroną transakcji jest również hiszpański Banco Santander, większościowy udziałowiec BZ WBK.

Wydzielona Działalność DB Polska obejmuje portfel 18,2 mld zł kredytów brutto, 10,4 mld zł depozytów oraz 6,9 mld zł aktywów pod zarządzaniem (stan na 30 czerwca 2017)

Zobacz prezentację BZWBK dla inwestorów>>

W walce o przejęcie aktywów DB Polska konkurowały ze sobą BZ WBK za którym stoi hiszpański właściciel Banco Santander oraz portugalskie Millennium. W połowie września okazało się, że oferta Portugalczyków jest za niska. 

Wtedy też Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ oceniał w wypowiedzi dla „Pulsu  Biznesu”, że „…aktywa polskiego Deutsche Banku nie są bez wad, podobne ma spółka matka i właśnie dlatego sprzedaje. Bank nie miał na krajowym rynku większych przewag konkurencyjnych, co przy ograniczonej sieci placówek zmusiło go do budowania portfela na hipotekach i usługach bankowości prywatnej”. 

W jego opinii, portfel jest w większości zbudowany przed wprowadzeniem podatku bankowego, więc jego marżowość nie jest wysoka, z drugiej strony — po wyłączeniu kredytów frankowych — nie jest też ryzykowny, bo DB celował w grupę zamożniejszych klientów. Nie ma też dużego potencjału do cross-sellingu, więc główną korzyścią, jaką można wyciągnąć z przejęcia, są oszczędności kosztowe, czyli przede wszystkim redukcja zatrudnienia. Pozycja, którą DB ma w pozostałych segmentach o wyższej marżowości (segment konsumencki czy MSP) jest nieduża.

Dlatego jeśli aktywa przejmie BZ WBK, nie zmieni to znacząco układu sił na rynku — suma bilansowa powiększy się o około 10 proc. i dystans do Pekao się zmniejszy, ale za cenę ryzyka typowego dla takich transakcji, czyli możliwości przepłacenia i kiepskiej integracji z bankiem, wywodzącym się z innej kultury biznesowej - powiedział Sobolewski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, ESPI

Polecane