Cash pooling wolny od PCC

opublikowano: 25-09-2017, 22:00

System zarządzania płynnością finansową nie jest równoznaczny z umową pożyczki — uznał dyrektor KIS.

Przystąpienie do systemu wzajemnego finansowania nie zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) — uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wydana w tych dniach przez dyrektora KIS interpretacja indywidualna dotyczyła spółek, które działają w systemie kompleksowego zarządzania płynnością finansową, tzw. cash poolingu — informuje Stanisław Kędzierski z PwC (taxonline). Jak wyjaśnia, system taki pozwala m.in. ograniczyć finansowanie zewnętrzne — np. gdy saldo konta danego podmiotu jest ujemne, na jego rachunek są przelewane pieniądze od innych uczestników. Jeśli jest dodatnie, wtedy on zasila innych.

Wiąże się z tym także zapłata odsetek. Spółki, które zwróciły się o interpretację podatkową, podkreśliły, że w ustawie o PCC nie wymieniono umowy kompleksowego zarządzania płynnością finansową. Poza tym te czynności nie polegają na pożyczaniu pieniędzy. Przed przystąpieniem do systemu uczestnicy nie wiedzą, czy ich pieniądze zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości, przez kogo i nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji. Omawiana umowa nie powinna być zatem uznana za umowę pożyczki podlegającą PCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Cash pooling wolny od PCC