Czytasz dzięki

CBA kontroluje zamówienia publiczne ministerstw finansów i spraw wewnętrznych

PAP
opublikowano: 25-09-2014, 17:53

W połowie września Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrole w resortach finansów oraz spraw wewnętrznych; dotyczą one m.in. zamówień publicznych i mogą potrwać do połowy grudnia - powiedział PAP rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Zobacz więcej

Tomasz Raś

Dobrzyński pytany w czwartek przez PAP powiedział, że kontrola w Ministerstwie Finansów dotyczy lat 2012-14 i wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych przez ministerstwo. Postępowanie rozpoczęto 11 września.

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CBA weszło 15 września. Sprawdza tam decyzje dotyczące wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez resort. Kontrola obejmuje lata 2010-14 - powiedział PAP rzecznik.

"Nie informujemy o przyczynach podjęcia kontroli - to nasz ustawowy obowiązek" - powiedział.

Rzecznik prasowa MSW Małgorzata Woźniak powiedziała PAP, że kontrola trwa, a resort ściśle współpracuje z Biurem w tej sprawie. "Jesteśmy nastawieni na współpracę z CBA, to kontrola wykonywana zgodnie z uprawnieniami ustawowymi Biura" - wyjaśniła. "Oczekujemy na jej wyniki" - dodała.

Dobrzyński przypomniał, że kontrole CBA trwają też w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od lipca do października Biuro kontroluje decyzje z 2013 r. dotyczące zamówień publicznych na serwis komputerów, sprzętu i oprogramowania.

W połowie lipca zaczęła się też kontrola w Biurze Ochrony Rządu. "W trakcie kontroli sprawdzana jest realizacja procedur związanych z prawem funkcjonariuszy BOR do lokalu mieszkalnego" - podał Dobrzyński. Podobne kontrole dotyczące mieszkań Biuro prowadzi też w straży pożarnej i służbie więziennej.

Czynności po wcześniejszych, już zakończonych kontrolach trwają w Ministerstwie Kultury, Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii oraz Agencji Mienia Wojskowego - podał rzecznik.

Dobrzyński przypomniał, że ustawa daje szefowi CBA możliwość przedłużenia kontroli maksymalnie do dziewięciu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane