Ceny mieszkań w górę

opublikowano: 08-07-2013, 00:00

Rynek nieruchomości

W czerwcu indeks cen transakcyjnych mieszkań, obliczany przez Open Finance (OF) i Home Broker, wzrósł o 3,7 proc., a w całym półroczu prawie o 11 proc. Firmy wyliczają wskaźnik, biorąc pod uwagę transakcje, w których pośredniczą.

— O ile zwyżki indeksu średnich z początku tego roku zrzucaliśmy na karb statystycznej korekty, spowodowanej wygaśnięciem wraz z końcem ubiegłego roku programu Rodzina na Swoim (RnS), tak obecne wydają się wskazywać na fundamentalną zmianę, jaka zaszła na rynku mieszkaniowym — mówi Bernard Waszczyk z OF.

Jak podkreśla specjalista, brak stymulacji ze strony RnS nie załamał popytu, choć transakcji nie przybywa. Cenom pomogły obniżki stóp procentowych, przez co spadają koszty kredytu. Ale nie tylko, bo nieruchomość jako inwestycja jest alternatywą do coraz mniej opłacalnych lokat.

— W stronę mocno przecenionego rynku nieruchomości zwróciły się więc także oczy tych, którzy poszukują względnie bezpiecznej i dochodowej inwestycji dla swoich oszczędności, nie musząc przy tym oglądać się na banki, bo finansują je w większości z własnych pieniędzy. Te czynniki w najbliższych miesiącach prawdopodobnie nadal będą odgrywać kluczową rolę, zatem można chyba oczekiwać, że wzrost cen — szybszy czy wolniejszy — będzie kontynuowany — uważa Bernard Waszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy