Cheney krytykuje Rosję za hamowanie demokracji i politykę energetyczną

Polska Agencja Prasowa SA
04-05-2006, 09:49

Wiceprezydent USA Dick Cheney ostro skrytykował w czwartek Rosję, mówiąc, że przeciwnicy reform starają się cofnąć zegar demokratycznych zmian. Wezwał też Moskwę, by przestała szantażować inne kraje groźbą wstrzymania dostaw energii.

Wiceprezydent USA Dick Cheney ostro skrytykował w czwartek Rosję, mówiąc, że przeciwnicy reform starają się cofnąć zegar demokratycznych zmian. Wezwał też Moskwę, by przestała szantażować inne kraje groźbą wstrzymania dostaw energii.

"Rosja stoi przed wyborem" - oświadczył Cheney w wystąpieniu na międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Wilnie na temat "Wspólnej wizji wspólnego sąsiedztwa".

Powiedział, że w Rosji ogranicza się prawa obywatelskie i ostrzegł, iż niektóre posunięcia Moskwy mogą odbić się na stosunkach z innymi krajami.

Jednak Cheney, który przybył do stolicy Litwy, gdy stosunki amerykańsko-rosyjskie są chłodne, oświadczył też: "Nikt z nas nie uważa, że Rosji sądzone jest stać się wrogiem".

Wiceprezydent powiedział, że podczas szczytu G-8, który ma odbyć się latem w Petersburgu, przywódcy państw grupy zamierzają jasno powiedzieć prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że nie musi się "niczego obawiać" ze strony stabilnych demokracji u granic swego kraju.

Cheney odniósł się też do sytuacji na Białorusi i nazwał ten kraj ostatnią w Europie dyktaturą, odmawiającą swym obywatelom  podstawowych praw.

"Świat wie, co się dzieje na Białorusi, gdzie demonstrujący byli bici, a dysydenci znikają bez wieści" - powiedział Cheney, przypominając też o sfałszowanych wyborach prezydenckich w tym kraju w marcu tego roku.

"W wolnej Europie nie ma miejsca dla takiego reżimu" - podkreślił. Dodał, że naród białoruski zasługuje na coś lepszego - na demokratyczną przyszłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Cheney krytykuje Rosję za hamowanie demokracji i politykę energetyczną