Czytasz dzięki

Chichester: nie rozumiem polskiego rozczarowania planami budowy rurociągu Rosja-Niemcy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 21:03

Zdaniem szefa komisji ds. energii w Parlamencie Europejskim, Gilesa Chichestera, Polska nie powinna żałować, że nowy Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec, omijający Polskę przez Bałtyk. Według brytyjskiego europosła przesądziły o tym względy ekonomiczne i ekologiczne.

Zdaniem szefa komisji ds. energii w Parlamencie Europejskim, Gilesa Chichestera, Polska nie powinna żałować, że nowy Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec, omijający Polskę przez Bałtyk. Według brytyjskiego europosła przesądziły o tym względy ekonomiczne i ekologiczne.

    "Nie rozumiem, dlaczego Polacy naciskają, by mieć kolejny rurociąg, biegnący przez ich terytorium. Normalnie ludzie wolą nie mieć rurociągu ze względów ochrony środowiska" - powiedział w środę PAP Chichester, brytyjski konserwatysta.

    "Rozumiem, że Polaków martwi to, że nie będą mieć kontroli nad tym rurociągiem. Ale przecież macie kontrolę już nad innymi, które przebiegają przez Polskę. Trudno mi zrozumieć polskie stanowisko. Słyszałem, że jednym z powodów, dla których Polacy chcieliby mieć rurociąg na swym terytorium, byłaby możliwość odcinania dostaw -tak by lepiej negocjować warunki z Rosją. Ale to nie pomogłoby reszcie Europy, gdyby Polska odcięła takie dostawy" - ocenił Chichester.

    Jego zdaniem, prawdopodobnie ze względów ekonomicznych zdecydowano, by rurociąg przebiegał po dnie morza, gdyż pozwala to na uniknięcie opłat za tranzyt, a poza tym jest to rozwiązanie lepsze dla środowiska.

    Na sugestię PAP, że analizy ekonomiczne wykazują, iż rurociąg Amber, przebiegający drogą lądową przez Łotwę, Obwód Kaliningradzki i Polskę, kosztowałby trzykrotnie mniej, odpowiedział: "Nie widziałem tych liczb i nie mogę ich komentować. Różni ludzie mają różne wyobrażenie o kosztach. Na miejscu Polaków zainteresowałbym się bardziej złożami węgla w Polsce. Gdyby Polska rozwijała nowoczesne, czyste technologie węglowe, byłoby to dobre zarówno w kontekście bezpieczeństwa dostaw, bo byłoby to źródło europejskie, jak i ochrony środowiska i gospodarki".

    Z opiniami Chichestera nie zgadzają się jego koledzy z grupy chadecko-konserwatywnej w Parlamencie Europejskim, polscy eurodeputowani PO Bogusław Sonik i Jerzy Buzek.  "Rurociąg Północny jest ekonomicznym nonsensem i ma jedynie geopolityczny cel, podobnie jak decyzje podejmowane na szczycie Rosja - Niemcy" - powiedział PAP Buzek, powołując się na raport amerykańskich ekspertów z ośrodka analitycznego Stratfor. Zdaniem Buzka, Gazociąg Północny nie spełnia podstawowych kryteriów bezpieczeństwa energetycznego w odniesieniu do państw bałtyckich i Polski.

     Porozumienie w sprawie budowy Gazociągu Północnego ma zostać podpisane podczas czwartkowej wizyty prezydenta Władimira Putina w Niemczech.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane