Chiny i USA – próba kompromisu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Toczący się spór dotyczący stawek celnych pomiędzy USA a Chinami będzie musiał — jeśli ma przynieść pozytywne rozstrzygnięcia — stać pod znakiem... kompromisu.

Zwiększenie importu towarów z USA może wymagać złagodzenia kontroli nad eksportem zaawansowanych technologii do Chin. Ostatnio Biały Dom poinformował, że Chiny zaoferowały zmniejszenie nadwyżki handlowej USA o co najmniej 200 mld USD, co wzbudziło jednak kontrowersje w samym Państwie Środka. Eksperci podkreślają bowiem, że druga gospodarka świata nie może tak mocno stymulować zakupów przez dwa lata, ponieważ mogłaby zakłócić swoją pozycję handlową wobec innych krajów i osłabić nadwyżkę na rachunku bieżącym. © Ⓟ

60-90 mld USD O tyle więcej na zakupy dóbr z USA, w tym rolnych, energetycznych i produktów mniej zaawansowanych technologicznie, wydadzą Chiny w ciągu kilku lat — prognozuje Morgan Stanley. W 2017 r. wartość importu Chin ogółem wzrosła o 16 proc. (255 mld USD), do 1,84 bln USD. Dostawy z USA zwiększyły się o 20 mld USD, odpowiadając za zaledwie 8 proc. importu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Chiny i USA – próba kompromisu